top of page

JASNA CZY CIEMNA – JAKĄ PODŁOGĘ WYBRAĆ?

Jaką drewnianą podłogę wybrać do swojego wnętrza? Ilu ich zwolenników, tyle opinii. Często mówi się, że ciemna podłoga to rozwiązanie ponadczasowe, a jasna (szczególnie biała!) podłoga to tylko chwilowa moda. Niemniej, utrzymuje się ona już od kilku lat – i nic nie wskazuje na to, byśmy z tak “modnymi” podłogami prędko się rozstali.


DLACZEGO WYBÓR KOLORU PODŁOGI MA ZNACZENIE?

O tym, jak w manufakturze Antique Oak podchodzimy do kolorów podłóg, napisaliśmy już na naszym blogu. Dlaczego jednak ich wybór jest tak ważny? Często na jego podstawie dobieramy barwy innych elementów naszego wnętrza – chociażby ścian, drzwi, czy mebli. Oczywiście, jest to wybór bardzo indywidualny, i chwilowa moda nie powinna mieć na niego aż tak dużego wpływu. Przede wszystkim dlatego, że drewniana podłoga będzie nam służyć latami. Warto zatem zadbać o to, by nasz wybór był w pełni świadomy.


CIEMNA PODŁOGA – ZALETY I WADY

Mówi się, że ciemna podłoga optycznie zmniejsza pomieszczenie. Jest w tym dużo prawdy, ale bardzo wiele zależy od pozostałych elementów wystroju wnętrza, a także jego rozmiaru i oświetlenia. “Pomniejszenie” wywołane przez ciemną podłogę ma również parę zalet – przede wszystkim to, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Ciemne podłogi mają również w sobie coś eleganckiego, dodając tym samym wnętrzom wyrazistości.


Choć ciemne podłogi lubią połysk i obecność luksusowych elementów (byle nie w nadmiarze!), wcale nie sprawiają, że kurz, zadrapania i rysy są na nich szczególnie widoczne – a o to często się je oskarża. Odpowiednia pielęgnacja drewnianych podłóg może zdziałać cuda, niezależnie od koloru podłogi.

BIAŁA PODŁOGA = MODNA PODŁOGA?

Na drugim biegunie mamy podłogi jasne, które stały się popularne głównie dzięki stylowi skandynawskiemu. Nic dziwnego, bo stanowią idealne dopełnienie jasnych ścian i minimalistycznych dodatków. Przy tym optycznie powiększają wnętrze, dlatego dobrze sprawdzą się w niewielkich, nienajlepiej oświetlonych pomieszczeniach.


Choć biała podłoga jest w tej chwili modna – to nie jedyna jej zaleta. Wnosi ona do pomieszczenia prostotę, naturalność i pewną “nienaganność”. Warto jednak pomyśleć o elementach wyposażenia, które nadadzą naszemu wnętrzu pazura – bo jasna, monotematyczna całość może okazać się zbyt mdła.  

A ZATEM… JAKĄ PODŁOGĘ WYBRAĆ?

Wybierając podłogę, pomyślmy od razu o całym wnętrzu, które chcemy stworzyć. Najprawdopodobniej będzie ona stanowiła bazę do jego wykończenia, dlatego na etapie wyboru koloru podłogi dobrze mieć już wizję tego, jak będzie wyglądać całe pomieszczenie. Wybór ten jest ważny, bo drewnianej podłogi nie zmienia się zbyt często – i słusznie. Szczególnie, jeśli wiele w nią zainwestowaliśmy. Podłoga drewniana, ciemna czy jasna, służyć nam będzie latami.

Jeśli nie masz pewności, jaki kolor będzie najlepszy dla Twojego wnętrza – porozmawiaj o tym z nami. Chętnie stworzymy odcień, który będzie do niego idealnie dopasowany.

bottom of page