top of page

JODEŁKA FRANCUSKA I KLASYCZNA – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?


Kiedyś kojarzona z przepychem, dziś wraca w dobrym stylu. Mowa o wzorze jodełki, który jest obecnie jednym z dominujących trendów w układaniu podłogi. Wiedząc o tym, stworzyliśmy kolekcję LISTO – czyli jodełkę francuską lub klasyczną, której powierzchnia występuje w trzech różnych rodzajach postarzenia powierzchni. Ale o niej za moment.

UKŁADANIE PODŁOGI W JODEŁKĘ

Drewniane deski podłogowe (szczególnie te dębowe) ułożone w jodełkę są coraz częściej wykorzystywane w aranżacjach wnętrz, niezależnie od ich stylu. Jodełka to jednak nie jedno z nowszych rozwiązań, bo spotkać ją możemy w wielu wiekowych, a wręcz zabytkowych pomieszczeniach. Stąd też wzór układania podłogi cieszy się największą popularnością wśród wielbicieli wnętrz w stylu vintage i retro, choć jodełka w wydaniu francuskim i klasycznym zaczęła podbijać serca także fanów stylu skandynawskiego, czy wnętrz ultranowoczesnych.

JODEŁKA KLASYCZNA

Jodełka jest zatem wzorem uniwersalnym, który pasować może do każdego pomieszczenia. Problem może sprawić tylko jedna kwestia: wybór wzoru ułożenia podłogi w jodełkę. W grę wchodzi jodełka francuska oraz jodełka klasyczna. Najczęściej wybiera się wersję klasyczną:


JODEŁKA FRANCUSKA

Jodełka francuska, natomiast, różni się sposobem „przycięcia” desek – ich krótsze boki przycinane są pod odpowiednim kątem (najczęściej 45’ lub 60’). Takie rozwiązanie bywa czasem dużo droższe, choć w manufakturze Antique Oak cena dla obu wzorów układania podłogi jest jednakowa.

Kolekcja Listo występuje w trzech stopniach postarzenia :

LIGHT: Powierzchnia użytkowa desek jest lekko szczotkowana, fazy boczne i czołowe są strugane ręcznie pod kątem

(v-faza) lub zaokrąglone (c-faza). Występujące sęki otwarte rzeźbione ręcznie. Deski posiadają zróżnicowane usłojenie.

RUSTIC: Zarówno powierzchnia użytkowa desek jak i fazy boczne i czołowa są ręcznie strugane. Naturalne sęki i ubytki rzeźbimy aby były gładkie. Deski posiadają zróżnicowane usłojenie.

ANTIQUE: Powierzchnia użytkowa desek jest mocno stylizowana (strugana, dłutowana, rzeźbiona), fazy boczne i czołowe ręcznie strugane. Naturalne sęki i ubytki rzeźbione oraz barwione. Deski posiadają zróżnicowane usłojenie.


bottom of page