top of page

PODŁOGI OLEJOWOSKOWANE – WADY I ZALETY

Wybierając podłogę drewnianą, w rzeczywistości musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Oprócz wyboru producenta, rodzaju drewna, faktury desek i ich koloru, warto również zastanowić się nad ich wykończeniem.


Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, coraz częściej decydujemy się na rozwiązania nieco bardziej naturalne, niż tradycyjny lakier. Choć woskowanie powierzchni nie jest nowością, pojawienie się lakierowanego parkietu znacząco wpłynęło na jego popularność. Dziś jednak to właśnie olejowosk wraca do łask. I słusznie! Olejowosk nie tylko jest rozwiązaniem bardziej „eko”, ale wydobywa z drewna prawdziwe piękno. Oto parę dowodów na to, że warto postawić na drewniane podłogi olejowoskowane w swoim domu.

ZALETY I WADY PODŁÓG OLEJOWOSKOWANYCH

Tak jak w przypadku innych rodzajów podłóg, te olejowoskowane różnić mogą się poszczególnymi cechami i właściwościami. Zacznijmy od tego, że możemy mieć do czynienia z olejem i woskiem, które występują jako jeden produkt, lub nakładane są osobno. Co więcej, powierzchnia takiej podłogi może być fabrycznie zabezpieczona olejem i woskiem (w przypadku gotowych parkietów), lub odpowiednio wykończona w procesie ręcznej produkcji, tak jak dzieje się to w manufakturze Antique Oak.


Wprawdzie fabryczne położenie oleju i wosku na gotowych parkietach praktykowane jest od niedawna, jednak ma swoich zwolenników. Jego zaletą niewątpliwie jest równomierne ich rozłożenie na powierzchni podłogi i uzyskanie jednolitego efektu. Z drugiej jednak strony, przy takim procesie produkcyjnym chwilowo tracimy kontrolę nad finalnym wyglądem desek, a nakładane warstwy oleju i wosku nie są szczególnie grube. Przez to dość często wymagane jest nałożenie dodatkowej warstwy już po położeniu podłogi w naszym wnętrzu.

Natomiast nakładanie olejowosku ręcznie, podczas przygotowywania desek do ich przyszłej roli, pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu, a po zakończeniu całego procesu produkcyjnego nie wymaga nałożenia dodatkowej warstwy specyfiku. Co ciekawe, olejowosk jest kombinacją, która łączy zalety obu składników. Olej wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza deski „od środka”, podczas gdy wosk utwardza się na ich powierzchni i tworzy prawdziwą warstwę ochronną. Warstwa ta jest odpowiednio gruba by właściwie zabezpieczyć deski, ale pozwala im oddychać, podkreślając także strukturę i kolor drewna. Sama struktura i kolor mogą być spersonalizowane, dlatego wybierając podłogę drewnianą, coraz częściej stawia się właśnie na podłogi olejowoskowane.

Chociaż podłogi olejowoskowane są nieco mniej odporne na uszkodzenia i wymagają regularnej pielęgnacji, w razie jakichkolwiek zmian i ubytków można ja łatwo zatuszować dodatkową warstwą olejowosku. Nie jest to możliwe w przypadku podłóg lakierowanych, choć są one bardziej odporne na brud i zarysowania.

DREWNIANE PODŁOGI OLEJOWOSKOWANE W NASZYM DOMU

Niezależnie od ich wykończenia, drewniane podłogi mają wiele zalet. Choć przez lata  większą popularnością cieszyły się podłogi pokryte lakierem, to właśnie drewniane podłogi olejowoskowane są teraz na topie. Nadają wnętrzu niezwykle elegancki, a przy tym naturalny i przytulny wygląd. Pozwalają także na dostosowanie parkietu do pożądanego wyglądu wnętrza, co jest dla nas w Antique Oak priorytetem.

bottom of page