top of page

Kolory podłogi drewnianej — do wyboru, do koloru!

Choć w dzisiejszych czasach często mówi się o swoistym powrocie do natury, tak naprawdę fascynacja nią towarzyszy nam już od bardzo dawna. Przez lata była inspiracją dla artystów, i wciąż nią pozostaje.

Doskonałym tego przykładem są podłogi drewniane powstające w manufakturze Antique Oak.

Kolory podłogi drewnianej inspirowane naturą w pracowni Antique Oak.

Kolor podłogi drewnianej — jakie mamy możliwości?

Czy wiecie, że barwa drewna zależy od wielu czynników zewnętrznych, wśród których największą rolę odgrywają warunki klimatyczne? U niektórych gatunków drzew również warunki siedliskowe. Tak więc naturalne kolory drewna tego samego gatunku będą się między sobą różnić. A to także wpływa na przyjmowanie barwnika.

Podobnie jak odciski palców, rysunek drewna jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch identycznych kawałków. Na postrzeganie koloru drewna ma również wpływ jego usłojenie oraz kąt padania promieni słonecznych. Dlatego też decydując się na podłogi dębowe, przy wyborze koloru, należy mieć na uwadze, że odcienie mogą delikatnie się różnić od przedstawionych na wzornikach.

Kolory drewnianej podłogi powstające w pracowni Antique Oak.

W manufakturze Antique Oak podłogi drewniane barwimy ręcznie. Często barwniki przygotowujemy sami, tworząc autorską kolorystykę drewnianej podłogi. Możliwości mamy nieograniczone.

Kolory podłogi drewnianej inspirowane naturą

Choć deski podłogowe ulegają w naszej pracowni znacznej metamorfozie — kolory podłóg, które mamy w swojej ofercie, zawsze inspirowane są naturą i tym, co w danej chwili nas urzeka.

Dzięki ręcznemu postarzaniu i barwieniu podłóg mamy całkowitą kontrolę nad efektem końcowym i możemy stworzyć wymarzony, idealnie dopasowany do danego wnętrza kolor podłogi drewnianej.

To właśnie wybór barw i klasy drewna zadecydują o nastroju, który będzie panował w mieszkaniu lub domu. Jeśli zależy nam na utrzymaniu wnętrza w stylu organicznym, warto postawić na delikatne beże i brązy, czy szarości. Sprawdzi się tu idealnie naturalne jasne drewno, dąb szary czy dąb naturalny.

A jeśli jesteście zwolennikami mocniejszych kolorów, to wybór ciemnej podłogi również będzie odpowiedni. Ciemne podłogi drewniane świetnie komponują się z surowym betonem czy naturalnym kamieniem.

Deska podłogowa Antique Oak wśród kamieni.

Styl organiczny - biophilic design

Idea biofilii, spopularyzowana przez biologa Edwarda O. Wilsona, dotyczy przywiązania i miłości do natury. Człowiek jest częścią przyrody — jest z nią powiązany, zespolony i czuje do niej głęboką tęsknotę, zwłaszcza w świecie galopującego postępu cywilizacyjnego.

Biophilic design zrodził się z potrzeby odnowienia i umocnienia tej nadszarpniętej więzi. Opiera się na wprowadzaniu do wnętrz naturalnych elementów — od roślin, materiałów i tkanin, aż po wzory i motywy nawiązujące do świata przyrody. Otaczanie się takimi elementami pozwala odzyskać utraconą równowagę i odtworzyć naturalne warunki pracy, nauki i codziennego funkcjonowania.

Deska dębowa z pracowni Antique Oak na tle wody.

Wnętrze w zgodzie z naturą

Mieszkanie w zgodzie z naturą pełne jest naturalnych elementów i surowców, dlatego w stylu organicznym drewno odgrywa znaczącą rolę. Właśnie z tego powodu jest nam tak bliski. Poza drewnianymi podłogami, w takich wnętrzach znajdzie się także kamień, wiklina, len czy płótno. Nie zapominajmy także o dodatkach — odpowiednim oświetleniu a przede wszystkim roślinach.

Im mniej, tym więcej. Zgadzacie się? Przesyt sprzętów, barw, gadżetów, błyskotek, zapachów, przedmiotów... Zrezygnujmy z tego, a w naszych domach pojawi się spokój i harmonia. Gorąco do tego namawiamy.
Kolor deski dębowej inspirowany naturalnym drewnem.

Dlaczego urządzając wnętrza warto umacniać więź z naturą?

Kontakt z naturą przynosi wiele korzyści: uspokaja, obniża stres, wspomaga regenerację, warunkuje "well-being" i korzyści zdrowotne, pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej, wpływa na podnoszenie kreatywności i produktywności.

Jesteśmy częścią przyrody. W zamian za dostarczanie nam inspiracji, traktujmy przyrodę z szacunkiem. To niewielka cena za stworzenie harmonijnych, pięknych wnętrz, które będą nam służyć latami.

Naturalne drewno i dębowa deska z pracowni Antique Oak.

Dzięki starannej personalizacji desek, drewniane podłogi Antique Oak mogą sprawdzić się w każdym wnętrzu. Najbliższy jest nam jednak właśnie styl organiczny. Tworzenie wnętrz w analogii do natury i nieustanne podkreślanie silnego związku człowieka ze światem przyrody to coś, co cenimy najbardziej. W duchu tego stylu każdy z elementów wyposażenia powinien służyć człowiekowi i zaspokajać jego potrzebę kontaktu z naturą i pięknem.

Wybór odpowiedniego koloru podłogi pozostawiamy Waszym preferencjom. Jeśli potrzebujecie konkretnego, wymarzonego odcienia podłogi dajcie nam znać, a przygotujemy dla Was personalizowaną barwę podłogi.

Comments


bottom of page