top of page

Rodzaje podłóg drewnianych — co wybrać?

Podłogi z drewna? Za tym wyrażeniem skrywają się ich różne rodzaje. Na rynku znajdziemy deski i parkiety lite, deski drewniane warstwowe, mozaiki, i wiele innych. Czym zatem kierować się wybierając drewniane podłogi?

Różne rodzaje podłóg drewnianych od Antique Oak.

Który rodzaj podłogi wykonanej z drewna wybrać?

Przedstawiamy rodzaje i wzory podłóg drewnianych wraz ich charakterystyką i zastosowaniem. Sprawdźcie, który rodzaj będzie dla Was najlepszy.

Parkiet tradycyjny

Parkiet tradycyjny to klepki drewniane łączone ze sobą na pióro i wpust. Istnieją ich różne długości i szerokości.

  • Parkiet drewniany klasyczny to klepki łączone pod kątem prostym.

  • Innym rodzajem parkietu to klepki, które mają krótsze boki przycięte pod kątem 45 lub 60 stopni, wówczas możemy układać parkiet we wzorze jodełka francuska lub jodełka węgierska.

Przykład jodełki od Antique Oak.

Mozaika

Mozaika składa się z elementów różnej wielkości przyklejonych na siatkę w różne wzory jodełki, cegiełki czy szachownicę. Grubość jednego elementu może mieć od 10 do 15 mm, a wymiary zewnętrzne mogą wynosić 320 × 640 mm.

Mozaika przemysłowa

W przypadku mozaiki przemysłowej, pojedyncze elementy (tzw. lamelki) składane w płyty. Grubość mozaiki przemysłowej zawiera się w przedziale od 15 mm do 22 mm, natomiast szerokość od 8 mm do 23 mm, tak więc skłonność drewna do "pracy" jest minimalizowana w sposób znaczny. Ze względu na dużą wytrzymałość ten rodzaj podłogi drewnianej polecany jest do wnętrz o dużym natężeniu ruchu.

Podłogi z litego drewna

Lite deski łączone ze sobą na pióro i wpust. Występują w grubościach od 16 do 26 mm, szerokościach od 90 do 350 mm i długościach od 50 do 240 cm. Deski tego rodzaju stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Świetnie komponują się w każdym wnętrzu od rustykalnego po nowoczesne.

Lita podłoga od Antique Oak.

Drewniane podłogi warstwowe

Deski warstwowe to deski o specyficznej budowie dedykowane ogrzewaniu podłogowemu. Występują w postaci parkietu jak i desek podłogowych. Podłoga warstwowa zbudowana jest z dwóch lub trzech warstw. Do jej produkcji używa się naturalnego drewna, jednak tylko warstwa wierzchnia jest pokryta drewnem z gatunków szlachetnych. Warstwa ta może mieć od 2,5 do 6 mm. Warstwy spodnie wykonane są z drewna iglastego klejonego naprzemiennie, co w znacznym stopniu ogranicza skurcz i pęcznienie drewna pod wpływem zmiennej wilgotności. Więcej o podłogach litych i warstwowych →

Bruk drewniany, czyli kostka na podłodze

Posadzkę tego rodzaju układa się z kostek twardego drewna. Kostki są cięte w taki sposób, aby widoczne było poprzeczne usłojenie drewna. Najlepsze do tego celu są dąb, jesion i buk. Kostki mają najczęściej grubość 2,5-8 cm i boki długości 4 cm. Łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) i naklejone na siatkę.

Kasetony pałacowe

Podłogi pałacowe to szczególny rodzaj parkietu, charakteryzujący się misternymi wzorami, ułożonymi w geometryczne lub florystyczne motywy. Dekoracyjne wzory układane są w prostokąty bądź kwadraty. Kasetony pałacowe utworzone mogą być z desek o różnej wielkości i różnych odcieniach kolorystycznych. Mogą być wykonane z desek warstwowych, tak więc idealne sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym. Najpopularniejsze rozmiary kasetonów to 80 × 80 cm lub 100 × 100 cm.


W pracowni Antique Oak mamy szeroki wybór podłóg. Znajdziecie u nas parkiety, jodełki francuskie, jodełki węgierskie, deski lite, warstwowe, a także kasetony pałacowe. Jeśli nadal nie jesteście pewni, którą podłogę wybrać — chętnie pomożemy!

Comments


bottom of page