top of page

Rodzaje podłóg drewnianych — co wybrać?

Podłogi z drewna? Za tym wyrażeniem skrywają się ich różne rodzaje. Na rynku znajdziemy deski i parkiety lite, deski drewniane warstwowe, mozaiki, i wiele innych. Czym zatem kierować się wybierając drewniane podłogi?

Różne rodzaje podłóg drewnianych od Antique Oak.

Który rodzaj podłogi wykonanej z drewna wybrać?

Przedstawiamy rodzaje i wzory podłóg drewnianych wraz ich charakterystyką i zastosowaniem. Sprawdźcie, który rodzaj będzie dla Was najlepszy.

Parkiet tradycyjny

Parkiet tradycyjny to klepki drewniane łączone ze sobą na pióro i wpust. Istnieją ich różne długości i szerokości.

  • Parkiet drewniany klasyczny to klepki łączone pod kątem prostym.

  • Innym rodzajem parkietu to klepki, które mają krótsze boki przycięte pod kątem 45 lub 60 stopni, wówczas możemy układać parkiet we wzorze jodełka francuska lub jodełka węgierska.

Więcej o różnicach w układaniu jodełki na naszym blogu →

Przykład jodełki od Antique Oak.

Mozaika

Mozaika składa się z elementów różnej wielkości przyklejonych na siatkę w różne wzory jodełki, cegiełki czy szachownicę. Grubość jednego elementu może mieć od 10 do 15 mm, a wymiary zewnętrzne mogą wynosić 320 × 640 mm.

Mozaika przemysłowa

W przypadku mozaiki przemysłowej, pojedyncze elementy (tzw. lamelki) składane w płyty. Grubość mozaiki przemysłowej zawiera się w przedziale od 15 mm do 22 mm, natomiast szerokość od 8 mm do 23 mm, tak więc skłonność drewna do "pracy" jest minimalizowana w sposób znaczny. Ze względu na dużą wytrzymałość ten rodzaj podłogi drewnianej polecany jest do wnętrz o dużym natężeniu ruchu.

Podłogi z litego drewna

Lite deski łączone ze sobą na pióro i wpust. Występują w grubościach od 16 do 26 mm, szerokościach od 90 do 350 mm i długościach od 50 do 240 cm. Deski tego rodzaju stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Świetnie komponują się w każdym wnętrzu od rustykalnego po nowoczesne.

Lita podłoga od Antique Oak.

Drewniane podłogi warstwowe

Deski warstwowe to deski o specyficznej budowie dedykowane ogrzewaniu podłogowemu. Występują w postaci parkietu jak i desek podłogowych. Podłoga warstwowa zbudowana jest z dwóch lub trzech warstw. Do jej produkcji używa się naturalnego drewna, jednak tylko warstwa wierzchnia jest pokryta drewnem z gatunków szlachetnych. Warstwa ta może mieć od 2,5 do 6 mm. Warstwy spodnie wykonane są z drewna iglastego klejonego naprzemiennie, co w znacznym stopniu ogranicza skurcz i pęcznienie drewna pod wpływem zmiennej wilgotności. Więcej o podłogach litych i warstwowych →

Bruk drewniany, czyli kostka na podłodze

Posadzkę tego rodzaju układa się z kostek twardego drewna. Kostki są cięte w taki sposób, aby widoczne było poprzeczne usłojenie drewna. Najlepsze do tego celu są dąb, jesion i buk. Kostki mają najczęściej grubość 2,5-8 cm i boki długości 4 cm. Łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) i naklejone na siatkę.

Kasetony pałacowe

Podłogi pałacowe to szczególny rodzaj parkietu, charakteryzujący się misternymi wzorami, ułożonymi w geometryczne lub florystyczne motywy. Dekoracyjne wzory układane są w prostokąty bądź kwadraty. Kasetony pałacowe utworzone mogą być z desek o różnej wielkości i różnych odcieniach kolorystycznych. Mogą być wykonane z desek warstwowych, tak więc idealne sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym. Najpopularniejsze rozmiary kasetonów to 80 × 80 cm lub 100 × 100 cm.


W pracowni Antique Oak mamy szeroki wybór podłóg. Znajdziecie u nas parkiety, jodełki francuskie, jodełki węgierskie, deski lite, warstwowe, a także kasetony pałacowe. Jeśli nadal nie jesteście pewni, którą podłogę wybrać — chętnie pomożemy!
bottom of page