top of page

Czy można samodzielnie pomalować podłogę drewnianą?

Oczywiście, ze tak! Malowanie starej drewnianej podłogi nie stanowi kłopotu. Zanim jednak przystąpimy do pomalowania powierzchni podłogi farbą, musimy ocenić jej stan.

Najlepiej jest usunąć starą powłokę, a jeśli na podłodze występują braki i ubytki, warto uzupełnić je specjalną szpachlą do drewna.

Malowanie drewnianej podłogi.

Jak przygotować starą podłogę drewnianą do malowania?

Aby mieć pewność co do ostatecznego efektu malowania podłóg drewnianych, musimy odpowiednio przygotować starą podłogę do malowania. Przed nałożeniem farby należy usunąć stare warstwy lakieru lub innych substancji, którymi zabezpieczano dawniej podłogę z drewna. Najlepiej użyć do tego szlifierki paskowej lub kątowej. Drobniejsze szlify wykonuje się też ręcznie, papierem ściernym.

Następnie podłoga musi być odpylona i umyta.

Jak pomalować podłogę z drewna?

Koniecznie należy dobrze wymieszać farbę. Możemy farbę nakładać przy pomocy pędzla i wałka. Bardzo dobrze, gdy posiada on szerokość podobną do desek.

Technika malowania podłóg drewnianych jest prosta, należy robić to wzdłuż słojów i w równomierny sposób. Nie nakładamy farby grubo, ale za to zalecamy pokrycie desek podłogowych dwiema warstwami. Pomiędzy nimi trzeba odczekać najlepiej 24 godziny.

Jak pomalować drewnianą podłogę.

Czym pomalować drewnianą podłogę?

Wybór farby do podłogi drewnianej zależy od efektu dekoracyjnego, który chcesz osiągnąć.

  • Zmiana koloru podłogi drewnianej: Zeszlifuj wierzchnią warstwę podłoża i nałóż bejcę do drewna. W ten sposób zmienisz kolor podłóg i podkreślisz usłojenie. Po wyschnięciu najlepiej zabezpieczyć drewniane podłogi dwiema warstwami olejowosku. Uzyskasz w ten sposób piękną, naturalną podłogę.

  • Jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor pomaluj podłogi farbą kryjącą. Tu również pamiętaj, aby odpowiednio przygotować drewnianą podłogę do malowania.

Malowanie drewnianej podłogi krok po kroku.

Malowanie starego parkietu – krok po kroku

1. Przygotuj powierzchnię do malowania.

2. Odkurz podłogę i dokładnie usuń z niej pył.

3. Zabezpiecz krawędzie pomieszczenia taśmą malarską.

4. Zacznij malować podłogę od końca pokoju oddalonego od drzwi, dzięki temu zmniejszysz ryzyko nastąpienia na mokrą farbę w trakcie pracy.

5. Weź pędzel lub mały wałek do lakierowania, najlepiej taki o szerokości jednej deski. Maluj parkiet zgodnie z kierunkiem usłojenia.

6. Maluj fragment po fragmencie, tak, by łączyć pomalowane części na zasadzie „mokre do mokrego”. W ten sposób krawędzie nie będą widoczne po wyschnięciu.

7. Pozostaw do wyschnięcia, a w razie potrzeby nałóż kolejną warstwę farby.

8. Zanim zaczniesz swobodnie korzystać z pokoju, odczekaj do całkowitego wyschnięcia. Może to trwać od 24 godzin do nawet kilku dni, w zależności od użytego preparatu i warunków w pomieszczeniu.

Zawsze należy się stosować do zaleceń producenta w zakresie ilości nakładanych warstw farby oraz odstępów pomiędzy kolejnymi warstwami. Warto też uprzednio zwrócić uwagę na optymalne warunki podczas nanoszenia – większość farb zachowuje się najlepiej w umiarkowanych temperaturach i wilgotności.

Należy pamiętać, że farba do podłogi drewnianej pełną wytrzymałość może uzyskać nawet dopiero po kilku dniach. Dlatego warto wstrzymać się do tego czasu z wnoszeniem i przesuwaniem mebli czy chodzeniem w butach.

Comentários


bottom of page