MONTAŻ PODŁOGI DREWNIANEJ KROK PO KROKU

Choć może wydawać się inaczej, montaż podłogi drewnianej wcale nie musi być kłopotliwy, szczególnie, jeśli zaangażujemy do pracy fachowców. Właściwe przygotowanie podłoża i składowanie desek przed ich ułożeniem znacznie ułatwiają ten proces. Jak zatem przygotować się do montażu podłogi?Myśląc o zakupie i montażu podłogi drewnianej warto pamiętać, że drewno jest niezwykle podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Każda deska nieustannie „pracuje” w dążeniu do równowagi higroskopijnej, kurcząc się i pęczniejąc. Brak odpowiedniego przygotowania podłoża i pomieszczenia przed montażem podłóg może sprawić, że w wyniku tego procesu po pewnym czasie pojawią się w niej szczeliny i wybrzuszenia. Oto jak temu zapobiec.

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED MONTAŻEM PODŁOGI DREWNIANEJ?

– Przechowuj paczki z deskami w pozycji poziomej – nigdy nie stawiaj ich w pionie.

– Nie otwieraj paczek przed rozpoczęciem montażu.

– Rozpocznij układanie podłóg drewnianych po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych.

– Sprawdź stan podłoża – powinno być równe, mocne i suche, choć nie pylące się.

– Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (najbardziej optymalną jest 18-23°C), a także panującą w nim wilgotność (względna powinna wynosić 45-60%).


UKŁADANIE PODŁÓG DREWNIANYCH

Przed rozpoczęciem montażu fachowcy powinni upewnić się, że podłoże jest właściwie przygotowane do układania podłóg drewnianych. Następnie na fragment podłoża należy równomiernie nanieść klej, a bezpośrednio na jego świeżo nałożoną warstwę – deski, lekko je dociskając. Jeśli w tym czasie pojawią się zabrudzenia, trzeba jak najszybciej je usunąć, by nie stały się trwałym elementem desek.

Sam proces układania podłogi drewnianej nie jest skomplikowany i trwa zazwyczaj od jednego do kilku dni. Głównie dlatego, że dostarczane przez producenta deski są odpowiednio wykończone, tak by umożliwić ich łatwy montaż. Nie trzeba zatem czekać na ich impregnację, a jedynie na wyschnięcie i utwardzenie się kleju, co trwa około 24 godziny. Meble natomiast, można wstawić po 8-14 dniach od montażu.

PODŁOGA DREWNIANA TUŻ PO MONTAŻU

Kluczowe dla świeżo położonej podłogi drewnianej są pierwsze 2 tygodnie. Nie powinniśmy jej wówczas sprzątać – jeśli pojawi się taka konieczność, można użyć odkurzacza z miękką końcówką. Nie wolno także przykrywać jej folią, która zatrzymuje wilgoć – jeśli musimy zabezpieczyć podłogę, lepiej użyć do tego tektury.  

Wprawdzie pełne obciążenie i użytkowanie podłogi możliwe jest po 14 dniach, warto starannie i regularnie ją pielęgnować. Niezastosowanie się do zaleceń producenta po ułożeniu podłogi może skutkować pojawieniem się trwałych uszkodzeń, a tym samym brak możliwości reklamacji nowej podłogi.

Sam montaż podłóg drewnianych nie jest czasochłonny, jednak decydując się na własną podłogę, szczególnie robioną na zamówienie – czas oczekiwania na jej wykonanie potrwać może nawet kilka miesięcy. Do odpowiedniego montażu podłogi konieczna jest także ekipa fachowców, dlatego w Antique Oak współpracujemy z wykwalifikowanymi firmami montażowymi.