top of page

MONTAŻ PODŁOGI DREWNIANEJ KROK PO KROKU

Choć może wydawać się inaczej, montaż podłogi drewnianej wcale nie musi być kłopotliwy, szczególnie, jeśli zaangażujemy do pracy fachowców. Właściwe przygotowanie podłoża i składowanie desek przed ich ułożeniem znacznie ułatwiają ten proces. Jak zatem przygotować się do montażu podłogi?Myśląc o zakupie i montażu podłogi drewnianej warto pamiętać, że drewno jest niezwykle podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Każda deska nieustannie „pracuje” w dążeniu do równowagi higroskopijnej, kurcząc się i pęczniejąc. Brak odpowiedniego przygotowania podłoża i pomieszczenia przed montażem podłóg może sprawić, że w wyniku tego procesu po pewnym czasie pojawią się w niej szczeliny i wybrzuszenia. Oto jak temu zapobiec.

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED MONTAŻEM PODŁOGI DREWNIANEJ?

– Przechowuj paczki z deskami w pozycji poziomej – nigdy nie stawiaj ich w pionie.

– Nie otwieraj paczek przed rozpoczęciem montażu.

– Rozpocznij układanie podłóg drewnianych po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych.

– Sprawdź stan podłoża – powinno być równe, mocne i suche, choć nie pylące się.

– Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (najbardziej optymalną jest 18-23°C), a także panującą w nim wilgotność (względna powinna wynosić 45-60%).


UKŁADANIE PODŁÓG DREWNIANYCH

Przed rozpoczęciem montażu fachowcy powinni upewnić się, że podłoże jest właściwie przygotowane do układania podłóg drewnianych. Następnie na fragment podłoża należy równomiernie nanieść klej, a bezpośrednio na jego świeżo nałożoną warstwę – deski, lekko je dociskając. Jeśli w tym czasie pojawią się zabrudzenia, trzeba jak najszybciej je usunąć, by nie stały się trwałym elementem desek.

Sam proces układania podłogi drewnianej nie jest skomplikowany i trwa zazwyczaj od jednego do kilku dni. Głównie dlatego, że dostarczane przez producenta deski są odpowiednio wykończone, tak by umożliwić ich łatwy montaż. Nie trzeba zatem czekać na ich impregnację, a jedynie na wyschnięcie i utwardzenie się kleju, co trwa około 24 godziny. Meble natomiast, można wstawić po 8-14 dniach od montażu.

PODŁOGA DREWNIANA TUŻ PO MONTAŻU

Kluczowe dla świeżo położonej podłogi drewnianej są pierwsze 2 tygodnie. Nie powinniśmy jej wówczas sprzątać – jeśli pojawi się taka konieczność, można użyć odkurzacza z miękką końcówką. Nie wolno także przykrywać jej folią, która zatrzymuje wilgoć – jeśli musimy zabezpieczyć podłogę, lepiej użyć do tego tektury.  

Wprawdzie pełne obciążenie i użytkowanie podłogi możliwe jest po 14 dniach, warto starannie i regularnie ją pielęgnować. Niezastosowanie się do zaleceń producenta po ułożeniu podłogi może skutkować pojawieniem się trwałych uszkodzeń, a tym samym brak możliwości reklamacji nowej podłogi.

Sam montaż podłóg drewnianych nie jest czasochłonny, jednak decydując się na własną podłogę, szczególnie robioną na zamówienie – czas oczekiwania na jej wykonanie potrwać może nawet kilka miesięcy. Do odpowiedniego montażu podłogi konieczna jest także ekipa fachowców, dlatego w Antique Oak współpracujemy z wykwalifikowanymi firmami montażowymi.

bottom of page