top of page

Montaż podłogi drewnianej. Jak układać deskę podłogową?

Choć może wydawać się inaczej, montaż podłogi drewnianej wcale nie musi być kłopotliwy, szczególnie jeśli ułożeniem desek podłogowych zajmą się specjaliści. Właściwe przygotowanie znacznie ułatwiają ten proces. Zatem jak montować elementy podłogi drewnianej?

Przygotowania do montażu drewnianej podłogi z pracowni Antique Oak.

Myśląc o zakupie i montażu podłogi drewnianej, warto pamiętać, że drewno jest niezwykle podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Każda deska nieustannie „pracuje” w dążeniu do równowagi higroskopijnej, kurcząc się i pęczniejąc. Brak odpowiedniego przygotowania podłoża i pomieszczenia przed montażem podłóg może sprawić, że w wyniku tego procesu po pewnym czasie pojawią się w niej szczeliny i wybrzuszenia. Oto jak temu zapobiec.

Co warto wiedzieć przed montażem podłogi drewnianej?

  • Przechowuj paczki z deskami w pozycji poziomej, nigdy nie stawiaj ich w pionie.

  • Nie otwieraj paczek przed rozpoczęciem montażu.

  • Rozpocznij układanie podłóg drewnianych po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych.

  • Sprawdź stan podłoża — powinno być równe, mocne i suche, choć nie pylące się.

  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (optymalna to 18-23°C), a także panującą w nim wilgotność (względna powinna wynosić 45-60%).

Młotek i gwoździe na drewnie.

Układanie podłóg drewnianych krok po kroku

Przed rozpoczęciem montażu fachowcy powinni upewnić się, że podłoże jest właściwie przygotowane do układania podłóg drewnianych.

Montaż drewnianych desek podłogowych można rozpocząć po zakończeniu wszystkich prac budowlanych, wykończeniowych, mokrych, pylących oraz instalacji „białego montażu”. Ściany muszą być zagruntowane i po pierwszym malowaniu. Wilgotność ścian przed montażem powinna wynosić do 3%. W sytuacjach dyskusyjnych należy niezwłocznie kontaktować się z producentem w celu zaciągnięcia informacji.

Przed ułożeniem desek podłogowych należy przy pomocy higrometru [CM] sprawdzić stopień wilgotności podłoża, wykonując wgłębienie na całej jego grubości. Badaniu należy poddać materiał z 1/3 dolnej części podłoża. Poziom wilgoci nie może przekraczać 2% wg metody CM w przypadku podłoża cementowego i 0,5% w przypadku podłoża anhydrytowego. Podłoże powinno być mocne, suche i równe. Wszelkie nierówności powinny być zniwelowane przed rozpoczęciem montażu, równość wylewki należy sprawdzić używając poziomicy o długości co najmniej 2 metrów.

Sam proces układania podłogi drewnianej trwa zazwyczaj od jednego do kilku dni. Głównie dlatego, że dostarczane przez producenta deski są odpowiednio wykończone, tak by umożliwić ich łatwy montaż. Nie trzeba zatem czekać na ich impregnację, a jedynie na wyschnięcie i utwardzenie się kleju, co trwa około 24 godziny. Meble natomiast, można wstawić po 8-14 dniach od montażu.

Ile kosztuje montaż podłogi?

Do cen zakupionych podłóg zazwyczaj trzeba jeszcze doliczyć kwoty związane z ekspertyzą, oględzinami, czasem pracami rozbiórkowymi, przygotowującymi podłoże. Przed montażem należy dokładnie sprawdzić wylewkę, jej wytrzymałość, równość, a przede wszystkim wilgotność.

Jeśli zachodzi konieczność poprawienia wylewki lub w przypadku za wysokiej wilgotności zastosowania izolacji, lub mat również należy wziąć koszty tych usług pod uwagę.

Należy zakładać, że cena za montaż podłogi wraz z przygotowaniem wylewki oraz chemią potrzebną do montażu (klej, grunt) kształtować się będzie w okolicy 130-160 zł na 1m2.

Aby jednak wycenić precyzyjnie koszt układania desek, należy skontaktować się ze specjalistą, który po wykonaniu przedmiaru parkieciarskiego przedstawi Wam dokładną wycenę. Wszystko bowiem zależy od ilości prac dodatkowych.

Podłoga drewniana tuż po montażu

Kluczowe dla świeżo położonej podłogi drewnianej są pierwsze 2 tygodnie. Nie powinniśmy jej wówczas sprzątać — jeśli pojawi się taka konieczność, można użyć odkurzacza z miękką końcówką.

Nie wolno także przykrywać jej folią, która zatrzymuje wilgoć i nie pozwala podłodze oddychać — jeśli musimy zabezpieczyć podłogę, najlepiej użyć do tego tektury.

Sam montaż podłóg drewnianych nie jest czasochłonny, jednak decydując się na własną podłogę, szczególnie robioną na indywidualne zamówienie, czas oczekiwania na jej wykonanie potrwać może nawet kilka miesięcy. Do odpowiedniego montażu podłogi konieczna jest także ekipa fachowców, dlatego w Antique Oak współpracujemy z wykwalifikowanymi firmami montażowymi.

Comments


bottom of page