top of page

Jakie meble do drewnianej podłogi?

Jakie są dziś nowoczesne wnętrza? Przede wszystkim pełne nietypowych połączeń. Coraz częściej możemy w nich znaleźć beton, metal i ponadczasowe drewno, które wprowadza do pomieszczenia dużo ciepła.

Mowa tu nie tylko o drewnianych podłogach — zarówno nowoczesne meble drewniane, jak i inne elementy wyposażenia wnętrz, stanowią idealne dopełnienie dla każdego, nowoczesnego mieszkania i domu.

Jakie meble pasują do dębowej podłogi?

Dobór odpowiednich mebli do drewnianej podłogi ma duże znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności wnętrza. Aby stworzyć harmonijną i estetyczną przestrzeń, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Ława z pracowni Antique Oak.

Jaki kolor mebli wybrać do jasnej podłogi?

Gdy szukamy odpowiedzi, na pytanie, jaki kolor mebli będzie pasował do jasnej podłogi, możemy kierować się zasadą dwóch stopni. Zgodnie z nią powinniśmy szukać mebli, które będą albo o kilka stopni jaśniejsze lub ciemniejsze od podłogi. Dzięki temu wszystkie kolory i elementy będą dobrze widoczne i będą miały szansę stworzyć ze sobą spójną całość. Jednocześnie będziemy mieli pewność, że wybrane odcienie mebli pasują do naszego wnętrza.

Jest to uniwersalna i bezpieczna zasada, która pozwoli nam dobrać meble do podłóg jak również zadziała odwrotnie — pomoże dobrać styl drewnianej podłogi do jasnych mebli.

Ale czy czasem zasady nie są po to, by je łamać? Może ciemne odcienie mebli na tle jasnych podłóg t wcale nie takie złe rozwiązanie? Taka alternatywa to odważny kontrast. Możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty, jeśli więc nie boimy się eksperymentować, warto pójść tą drogą.

Ława z pracowni Antique Oak.

A jakie meble do ciemnej podłogi?

W przypadku ciemnej podłogi meble należy dobierać bardzo starannie, tak aby nie przytłoczyć wnętrza. Ale na szczęście i tu idealnie sprawdzi się zasada dwóch stopni — lub odwaga w przypadku zastosowania kontrastów. Jasne meble z ciemną podłogą prezentują się niezwykle interesująco.

Pamiętajcie, że kolor podłogi zawsze stanowi bazę, do której należy dobrać kolor ścian, mebli oraz pozostałych elementów wykończenia wnętrza. Zachowanie odpowiedniej harmonii w procesie planowania barw jest niezwykle istotne.

Meble z drewna

Drewno to jeden z najbardziej ponadczasowych i tradycyjnych materiałów wyposażenia wnętrz. Przede wszystkim dlatego, że drewniane elementy dodają pomieszczeniom uroku i wprowadzają ciepły przytulny klimat. Mimo to, współczesne trendy (a szczególnie moda na wnętrza minimalistyczne oraz industrialne) skłaniają projektantów i producentów to poszukiwania nowych rozwiązań i nietypowych połączeń. Stąd też w wielu projektach można dziś dostrzec połączenia drewna z takimi elementami jak kamień, szkło, żywica lub metal.

Wśród nich coraz bardziej widoczna staje się dominacja metalu. Do niedawna metalowe części pojawiały się we wnętrzach jako ramy łóżek lub balustrady, obecnie jednak wykorzystywane są także w przypadku innych mebli.

Ława z pracowni Antique Oak.

Jak dobrać odpowiednie meble do podłogi postarzanej?

Jeżeli nasza drewniana podłoga jest stylizowana na starą, warto wybrać taki styl mebli, który dopełni ten design. Dobrze sprawdzą się tutaj meble ręcznie robione, postarzane, łączone ze szkłem czy metalem, czy ceramiką.

Ława z pracowni Antique Oak.

Stoliki kawowe i ławy drewniane są tego doskonałym przykładem. Chociaż często bywają niedoceniane — stanowią one ważną część naszego salonu, czyli miejsca, gdzie spędzamy sporo czasu.

Wybierając drewnianą ławę lub stolik, który będzie stanowił centrum pomieszczenia, warto zdecydować się na niebanalne połączenie drewna z metalem, szczególnie tym „z odzysku”. Takie rozwiązanie na zasadzie kontrastu doskonale sprawdzi się również w nowoczesnych pomieszczeniach.

Ława z pracowni Antique Oak.

Nie tylko podłogi, ale i drewniane meble

Drewniane meble często sprawiają, że wnętrze wydaje się przytulniejsze. By uzyskać bardziej nowoczesny efekt, warto jednak połączyć drewno z elementami, które pozornie do niego nie pasują, jak: kamień, szkło czy metal. Właśnie takie rozwiązania uwielbiamy — dlatego tworzymy je sami.

Comments


bottom of page