top of page

Podłogi olejowoskowane od A do Z: Definicja, zalety, pielęgnacja

Wybierając podłogę drewnianą, musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Oprócz wyboru producenta, rodzaju drewna, faktury desek i ich koloru, warto również zastanowić się, w jaki sposób mają być podłogi wykończone — czyli co zastosujemy na powierzchni drewna.

Olejowosk podczas nakładania na podłogę drewnianą w pracowni Antique Oak.

Choć woskowanie powierzchni podłogi czy zabezpieczanie drewna olejem nie jest nowością, pojawienie się lakierowanego parkietu znacząco wpłynęło na jego popularność. Dziś jednak to właśnie olejowosk wraca do łask. I słusznie!

Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, coraz częściej decydujemy się na rozwiązania nieco bardziej naturalne, niż tradycyjny lakier. Olejowosk nie tylko jest rozwiązaniem bardziej „eko”, ale wydobywa z drewna prawdziwe piękno, a podłoga wygląda bardzo naturalnie.

Oto parę dowodów na to, że warto postawić w swoim domu na drewniane podłogi wykończone olejem.

Olejowosk w pracowni Antique Oak.

Podłoga olejowoskowana — co to?

Olejowosk to mieszanka oleju i wosku, która jest nakładana na drewno, aby je wzmocnić ochronę drewna i podkreślić jego naturalny wygląd podłogi. Olej konserwuje i utwardza drewno wewnątrz. Wosk natomiast zabezpiecza powierzchnię deski. Tworzy cienką, powłokę, dzięki której chroni podłogę przed wodą i wnikaniem brudu.

Olejowosk podkreśla barwę dębowej podłogi i strukturę drewna. Dzięki temu podłoga wygląda bardzo atrakcyjnie i ciepło. Olej wnika w głąb drewna, tworząc ochronną warstwę, jednocześnie pozwalając na swobodną wymianę powietrza. Drewno może "oddychać", co wpływa na korzystnie na powierzchnię deski. To z kolei sprawia, że podłoga dębowa zachowuje swój oryginalny charakter, a wszelkie rysy czy uszkodzenia mogą być łatwo naprawione. Ale to nie jedyne zalety podłóg olejowoskowanych!

Deska olejowoskowana — jakie są zalety podłóg?

Wybierając dębową podłogę coraz częściej stawia się właśnie na podłogi olejowoskowane.

Olej i wosk są substancjami pochodzenia naturalnego bezpiecznymi dla zdrowia, a dodatkowo:

  • Olej nadaje naturalny wygląd drewna

  • Drewniana podłoga jest przyjemna i ciepła w dotyku, czuć strukturę drewna.

  • Nie alergizuje.

  • Nie elektryzuje się i tym samym nie przyciąga kurzu (znacznie dłużej niż w przypadku podłóg lakierowanych nie widać na niej kurzu).

  • podłoga drewniana pokryta olejowoskiem nie jest tak śliska jak podłoga lakierowana.

  • Przy odpowiedniej pielęgnacji podłogi nie widać na niej zarysowań.

  • W przypadku mocnego uszkodzenia można odnowić tylko fragment podłogi*.

*Uwaga: Nie wszystkie podłogi zabezpieczone olejowoskiem fabrycznie można miejscowo naprawić! Producenci podłóg drewnianych nakładają olejowoski maszynowo, a następnie są one utwardzane lampami UV. Posiadanie identycznego olejowosku nie gwarantuje, że nakładając go ręcznie uzyskamy identyczny efekt.

Wybierając podłogę dębową Antique Oak nie musicie się tym martwić. Wszystkie etapy tworzenia podłóg drewnianych wykonujemy ręcznie, tak więc również nakładanie olejowosku odbywa się ręcznie. Bez problemu naprawicie ewentualne uszkodzenia.

Nakładanie olejowosku w pracowni Antique Oak.

Pielęgnacja podłóg olejowoskowanych

Odpowiednia pielęgnacja podłogi olejowoskowanej nie należy do kłopotliwych. Stosowanie się do wytycznych producenta zapewni Wam długotrwałe zadowolenie z podłogi pokrytej olejem.

Przede wszystkim należy używać odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Czyszczenie podłóg odbywa się głównie przez ich odkurzanie. Podłoga olejowoskowana nie lubi nadmiaru wody. Tak więc mycie jej powinno odbywać nie częściej niż raz w tygodniu.

Wykorzystanie olejowosku do impregnacji podłogi znacznie zwiększa jej żywotność. Oznacza to dłuższą eksploatację bez konieczności jej renowacji. Jednocześnie w przypadku stosowania olejowosku nie trzeba tak często powtarzać zabiegów pielęgnacyjnych, co na pewno jest dużym ułatwieniem dla posiadaczy tego rodzaju podłóg. Deska lita czy warstwowa zachowa doskonały wygląd pomimo upływu lat. Nie oznacza to jednak, że o taką podłogę nie trzeba dbać.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o konserwacji drewna oraz jego pielęgnacji zapraszam do przeczytania naszego artykułu "Pielęgnacja podłogi drewnianej olejowoskowanej krok po kroku". Tam znajdziecie wyczerpujące informacje na temat konserwacji drewna i pielęgnacji podłogi olejowoskowanej.

Drewniane podłogi olejowoskowane w Waszym domu

Niezależnie od ich wykończenia, drewniane podłogi mają wiele zalet. Choć przez lata większą popularnością cieszyły się podłogi pokryte lakierem, to właśnie drewniane podłogi olejowoskowane są teraz na topie.

Podłoga drewniana olejowoskowana to rozwiązanie, które jet coraz częściej wybierane. Dzięki właściwym zabiegom pielęgnacyjnym okażę się wyjątkowo eleganckim i trwałym elementem wykończenia domu lub mieszkania, które służyć będzie kilku pokoleniom.

W naszej pracowni znajdziecie dębowe podłogi lite i warstwowe olejowoskowane. Nadają one wnętrzu niezwykle elegancki, a przy tym naturalny i przytulny wygląd. Pozwalają także na dostosowanie parkietu do pożądanego wyglądu wnętrza, co jest dla nas w Antique Oak priorytetem.

Comments


bottom of page