top of page

PIELĘGNACJA PODŁOGI OLEJOWOSKOWANEJ

Niemal wszyscy, którzy marzą o posiadaniu drewnianych podłóg, przed podjęciem decyzji o zakupie kwestionują ich wytrzymałość. Wprawdzie na przestrzeni lat możemy zauważyć różnicę w kolorze i strukturze desek, ale utrzymanie drewnianych podłóg olejowoskowanych w świetnym stanie wcale nie wymaga wielu wyrzeczeń. I mamy na to dowody.
PODŁOGA OLEJOWOSKOWANA – DLACZEGO WARTO?

Olejowosk do drewna działa w sposób kompleksowy – olej konserwuje deski i utwardza je od środka, a wosk na zewnątrz. Zdecydowanie wpływa to na żywotność desek podłogowych oraz konieczność ich renowacji. Pozostają trwałe i odporne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, a jednocześnie zachowują naturalną zdolność do oddychania. Co ciekawe, deski olejowoskowane nie absorbują także kurzu, nie alergizują i nie elektryzują się.To jednak nie koniec zalet. Paradoksalnie, podłoga olejowoskowana jest łatwa w utrzymaniu, bo nie wymaga zbyt częstego powtarzania zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto deski olejowoskowane starzeją się w naturalny sposób i nabierają charakterystycznej dla starego drewna szlachetności – dlatego też w wielu przypadkach upływ czasu dodaje im uroku. Nie oznacza to jednak, że o pielęgnację podłogi olejowoskowanej należy bagatelizować. 


PIELĘGNACJA PODŁOGI OLEJOWOSKOWANEJ TUŻ PO MONTAŻU

Najważniejsze są pierwsze dwa tygodnie. Jeśli ekipa nakłada ostatnią warstwę olejowosku do drewna tuż po zamontowaniu podłogi musimy niestety poczekać aż olejowosk się utwardzi. Trwa to około 14 dni. Dla bezpieczeństwa nie powinniśmy podłogi od razu zbytnio obciążać. Dla podłóg gotowych do użytkowania zaraz po montażu natomiast, zagrożenie stanowić może przykrycie folią (dopuszczalna jest jedynie tektura falista), a także wystawianie jej na niebezpieczeństwa związane z pracami remontowo-budowlanymi. Pamiętajcie żeby nie śpieszyć się z montażem. Podłogi na końcu - przed montażem drzwi i zabudową meblową.

Jeśli pojawi się konieczność wyczyszczenia podłogi, na samym początku w grę wchodzi tylko odkurzacz lub miotła, natomiast rozlane płyny trzeba natychmiast usunąć suchą szmatką. Ustawiając meble i inne elementy wyposażenia warto być ostrożnym – nogi stołów oraz krzeseł powinny zostać zabezpieczone podkładkami z naturalnego filcu, a w przypadku foteli obrotowych przyda się mata ochronna lub gumowe kółka. Pełne obciążenie dopuszczalne jest po upływie 14 dni (gdy olejowosk do drewna w pełni się utwardzi), jednak pewne obostrzenia co do pielęgnacji pozostaną nadal.


REGULARNA PIELĘGNACJA PODŁOGI OLEJOWOSKOWANEJ

W celu wydłużenia żywotności i zachowania pięknego wyglądu podłóg olejowoskowanych, zaleca się stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych na bazie wosku. Tego typu preparaty zabezpieczają powierzchnię przed przyjmowaniem brudu, tworząc powłokę ochronną. Używajcie środków rekomendowanych przez producenta. Dzięki temu niewielkie rysy, które mogą powstać przy codziennym użytkowaniu, są łatwe do usunięcia – wystarczy miejscowo nanieść warstwę olejowosku. Przy większych szkodach natomiast, nie trzeba odnawiać całej podłogi poprzez poddawanie jej szlifowaniu lub cyklinowaniu.  

W przypadku normalnego użytkowania podłogi olejowoskowanej, wystarczy raz w tygodniu przecierać ją płaskim i wilgotnym (nie ociekającym wodą!) mopem.UWAGA!!! Podłogi drewniane nie lubią wody!!!! Jej nadmiaru, jak i środków pielęgnacyjnych, które nie zostały wskazane przez producenta, należy się wystrzegać. Gruntowne czyszczenie natomiast, czyli naniesienie środka konserwująco-zabezpieczającego, warto przeprowadzać raz lub dwa w roku. Jest to bardzo prosta aplikacja - coś jak pasta do podłogi drewnianej - nakładamy i wycieramy :)Największym zagrożeniem dla powłok pokrytych olejowoskiem jest brak odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. Odkurzajcie, zamiatajcie i nie przesadzajcie z myciem podłóg drewnianych!!! Czy w takim razie decydując się na podłogi olejowoskowane stajemy się ich niewolnikami? Oczywiście, że nie. Pierwsze kilkanaście dni po zakończeniu prac montażowych mogą przysporzyć nam kłopotów, ale jeśli tylko zastosujemy się do zaleceń producenta, będziemy mogli cieszyć się piękną podłogą przez lata.  

bottom of page