top of page

Deska podłogowa lita, czy warstwowa: Która lepsza?

Wybierając podłogę do domu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Choć najwięcej kłopotu sprawia dobór koloru i tekstury drewna, wielu producentów oferuje swoje podłogi w wersji litej i warstwowej, dlatego przed podjęciem decyzji warto znać specyfikę takich podłóg.

Co zatem będzie lepsze dla Twojego wnętrza, deska lita czy warstwowa?

Liście na wodzie.

Które podłogi lepsze — deski lite czy warstwowe?

Czym różnią się te dwa rodzaje podłogi drewnianej? Co wyróżnia deskę warstwową i litą? Zobaczcie sami:

Deski podłogowe lite

Deski podłogowe lite wykonane są w całości z jednego kawałka drewna, przez co cieszą się opinią bardziej prestiżowych. Takie podłogi najczęściej produkowane są z dębu, jesionu, a ich wykończenie i wymiary mogą być różne, w zależności od producenta.

W manufakturze Antique Oak deski lite produkowane są w szerokościach 12, 14 oraz 16 cm, grubość deski litej wynosi 16 lub 22 mm.

Warto jednak pamiętać, że podłogi lite są szczególnie podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, przez co odradzane są na ogrzewanie podłogowe.

Ze względu na dużą pracę drewna, deski lite najlepiej sprawdzają się przy szerokości 12-14 cm. Im większa powierzchnia deski, tym bardziej prawdopodobne jest pojawienie się drobnych szczelin i szpar – dlatego też, oprócz wyboru właściwego rodzaju desek, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Podłogi drewniane lite można wielokrotnie cyklinować i odnawiać. W ten sposób udaje się usunąć rysy, zadrapania i ślady użytkowania, przywracając podłodze świeży wygląd.

Jednakże, w przypadku desek podłogowych ręcznie postarzanych, posiadających na powierzchni bogatą fakturę, odnawianie przez cyklinowanie nie jest zalecane, ponieważ skutkuje całkowitą zmianą powierzchni desek.

Skoro deski podłogowe lite wykonane jest w pełni z drewna, to z czego stworzona jest deska warstwowa?

Drzewo w całej okazałości.

Deska podłogowa warstwowa

Deska warstwowa wykonana jest z kilku warstw, które mogą pochodzić z różnych gatunków drewna. Zewnętrzną stanowi zazwyczaj obłoga o grubości od 4-6 mm, a spodnią sklejka. W przypadku podłóg trójwarstwowych — warstwa środkowa, składająca się z poprzecznie ułożonych listewek, i warstwa spodnia.

Podłogi warstwowe drewniane są bardziej stabilne niż podłogi z litego drewna. Dzięki konstrukcji z warstw drewna ułożonych w różnych kierunkach, podłogi te są mniej podatne na skurcze, rozszerzenia i odkształcenia spowodowane zmianami wilgotności i temperatury. Są one idealne dla pomieszczeń, w których warunki atmosferyczne się zmieniają.

Konstrukcja deski warstwowej sprawia również, że nadają się one na ogrzewanie podłogowe.

Co wybrać — deska lita, czy warstwowa?

Patrząc na świeżo położoną podłogę trudno stwierdzić, czy jest lita, czy warstwowa. Deski lite i warstwowe różnią się nie tylko właściwościami — wielu producentów do ich wyrobu korzysta z różnych gatunków drewna, co ma wpływ na wygląd i cenę desek podłogowych.

Deska podłogowa wykonana z naturalnych desek jest stale uznawana za niedościgniony wzór trwałości i funkcjonalności. Jednak deska warstwowa wcale nie ustępuje podłogom litym pod względem tym względem. Mimo licznych zalet deski drewniane lite nie w każdym miejscu sprawdzą się równie dobrze. Zawsze zastanówmy się zatem, gdzie chcemy położyć naszą podłogę i jak z niej korzystać.

Przykład podłogi wykonanej w pracowni Antique Oak.

Deska warstwowa stała się popularna przede wszystkim dlatego, że można ją układać na ogrzewaniu podłogowym. A że podłogówka to już standard w nowych domach i mieszkaniach to cecha ta jest kluczowa. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na podłogę właśnie z desek warstwowych.

Dodatkowo wierzchnia warstwa z twardych gatunków drewna sprawia, że podłoga jest odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Natomiast dolne warstwy zapewniają odpowiednią stabilność całej konstrukcji.

Jeśli wciąż macie wątpliwości – warto skonsultować się ze specjalistą. Wszystkie podłogi wykonane w manufakturze Antique Oak cechuje ręczna praca, dbałość o detale i wysoka jakość — niezależnie od wyboru desek litych, czy warstwowych.

Σχόλια


bottom of page