top of page

DESKA LITA CZY WARSTWOWA – CO LEPSZE DLA TWOJEGO WNĘTRZA?

Wybierając podłogę do domu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Choć najwięcej kłopotu sprawia dobór koloru i tekstury drewna, wielu producentów oferuje swoje podłogi w wersji litej i warstwowej, dlatego przed podjęciem decyzji warto znać specyfikę takich podłóg. Co zatem będzie lepsze dla Twojego wnętrza, deska lita czy warstwowa?


PODŁOGI LITE


Deski lite wykonane są w całości z jednego kawałka drewna, przez co cieszą się opinią bardziej prestiżowych i kosztownych. Takie podłogi najczęściej produkowane są z dębu, jesionu, a ich wykończenie i wymiary mogą być różne, w  zależności od producenta.

Warto jednak pamiętać, że podłogi lite są szczególnie podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, przez co odradzane są na ogrzewanie podłogowe. Ze względu na dużą pracę drewna, deski lite najlepiej sprawdzają się przy szerokości 12-14cm . Im większa powierzchnia deski, tym bardziej prawdopodobne jest pojawienie się drobnych szczelin i szpar – dlatego też, oprócz wyboru właściwego rodzaju desek, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja.


Mówi się również, że podłogi lite można wielokrotnie cyklinować. Nie do końca – szczególnie w przypadku desek ręcznie postarzanych, gdy cyklinowanie wiąże się z całkowitą zmianą powierzchni desek.


PODŁOGI WARSTWOWE


Deski warstwowe zbudowane są z kilku warstw, które mogą pochodzić z różnej jakości drewna. Zewnętrzną stanowi zazwyczaj nakładka o grubości 5 mm, a spodnią sklejka gruba na 15 mm. Jeśli zależy nam na podłogach warstwowych wykonanych z konkretnego materiału, warto zapytać o ich skład producenta.


Niezależnie od rodzaju drewna, deski warstwowe lepiej reagują na zmiany warunków w pomieszczeniu. Naprzemienny układ słojów i wypustów w poszczególnych warstwach sprawia, że rzadziej pojawiają się w nich szczeliny – niezależnie od wymiarów desek. Dzięki temu deski warstwowe nadają się na ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do desek litych. Warto jednak pamiętać o gatunku drewna, bo często odradzany jest buk i sosna jako gatunki miękkie i nie nadające się do obróbki.


LEPSZE DESKI LITE, CZY WARSTWOWE?


Patrząc na świeżo położoną podłogę trudno stwierdzić, czy jest lita, czy warstwowa. Jednak deski lite i warstwowe różnią się nie tylko właściwościami – wielu producentów do ich wyrobu korzysta z różnych gatunków drewna, co ma wpływ na cenę desek podłogowych. Zawsze zastanówmy się zatem, gdzie chcemy położyć naszą podłogę i jak z niej korzystać.

A jeśli wciąż mamy wątpliwości – warto skonsultować się ze specjalistą. Wszystkie wyroby Antique Oak cechuje wysoka jakość i stała cena – niezależnie od wyboru desek litych, czy warstwowych.    

bottom of page