top of page

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe: Da się?

Zastanawiasz się, czy na ogrzewaniu podłogowym można układać podłogę drewnianą? Wielbiciele ciepłych i przytulnych wnętrz często marzą o ogrzewaniu podłogowym. Wciąż jednak panuje przekonanie, że nie nadaje się ono pod podłogę drewnianą, przez co takie rozwiązanie często pozostaje w sferze marzeń ich właścicieli.

Czy zatem należy zrezygnować z ogrzewania podłogowego w przypadku podłogi drewnianej?

Dziewczyna siedząca na podłodze Antique Oak.

Oczywiście, że nie! Drewniana deska podłogowa jak najbardziej może nadawać się na ogrzewanie podłogowe, jeśli tylko wybierzemy jego odpowiedni rodzaj i zastosujemy się do zaleceń producenta.

Sytuacje, w których takie rozwiazanie po kończy się fiaskiem, często spowodowane są brakiem wiedzy i niewłaściwym przygotowaniem bądź eksploatacją samej podłogi.

Pora dowiedzieć się, jak uniknąć takiego scenariusza i wybrać odpowiedni rodzaj desek podłogowych, który sprawdzi się w systemie ogrzewania podłogowego.

Jaka deska nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Drewno jest surowcem, który nie najlepiej znosi zmiany temperatury i wilgotności powietrza, a także znacznie gorzej niż terakota przewozi ciepło. Nie oznacza to jednak, że mając system ogrzewania podłogowego, musimy zrezygnować z desek drewnianych.

Istnieją gatunki drzew, które na zmiany te reagują lepiej niż inne. Mowa tu przede wszystkim o drewnie twardym i odpornym, cechującym się niskim współczynnikiem skurczu oraz o długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej.

Co można położyć na ogrzewanie podłogowe? Wprawdzie często za przykład takich drzew podaje się gatunki egzotyczne, lecz rodzimy dąb lub akacja również się sprawdzą. W przypadku jesionu, buku czy brzozy niestety występuje duży współczynnik skurczu i pęcznienia.

Werdykt? Decydując się na odpowiedni rodzaj drewna, na przykład deski dębowe, śmiało możemy zastosować pod drewnianą podłogą ogrzewanie podłogowe.

Rodzic z dzieckiem chodzący boso po drewnianej podłodze.

Jaka podłoga na ogrzewaniu podłogowym sprawdzi się najlepiej?

Choć to, jaki gatunek drewna wybierzemy, ma ogromne znaczenie — nie jest jedynym czynnikiem, o którym powinniśmy pamiętać. Ogrzewanie podłogowe wiąże się z trudnymi warunkami eksploatacyjnymi, które mogą negatywnie wpłynąć na powierzchnię drewnianej podłogi.

Deski warstwowe czy lite?

Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej przy zastosowaniu podłogi drewnianej warstwowej. Przenikalność cieplna podłogi warstwowej dostosowana jest do takiego systemu grzewczego.

Większość producentów podłóg drewnianych zdecydowanie odradza lite deski podłogowe na ogrzewanie podłogowe, co uzasadnia się mniejszą stabilnością i gorszymi parametrami przenikalności ciepła niż w przypadku desek warstwowych. Tak więc lepiej unikajmy desek litych.

Wybór systemu grzewczego pod drewnianą podłogę: Rodzaje ogrzewania podłogowego

Kolejnym istotnym elementem układanki jest rodzaj ogrzewania podłogowego. Na szczęście, wybór jest niewielki: do dyspozycji mamy przede wszystkim ogrzewanie elektryczne i wodne.

Od niedawna na większych powierzchniach instaluje się także ogrzewanie powietrzne, które zyskuje coraz większą popularność. Wciąż jest to jednak nowa metoda ogrzewania podłogowego, której montaż nie należy do najłatwiejszych.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne polega na umieszczeniu w podłodze przewodów grzejnych (lub specjalnych mat), które rozgrzewają się gdy płynie przez nie prąd elektryczny, a następnie oddają ciepło do pomieszczenia.

Montaż takiego ogrzewania jest prosty i szybki, jednak należy pamiętać o zastosowaniu termostatu, który pozwoli na regulację temperatury i optymalizację zużycia energii. O ile sama instalacja przewodów jest tania, tak koszt późniejszej eksploatacji uzależniony jest od cen prądu, dlatego ten typ ogrzewania stosuje się przede wszystkim w przypadku niewielkich i stosunkowo ciepłych pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie wodne natomiast, to system złożony z instalacji grzewczej i rur wypełnionych wodą, na których montuje się warstwę wykończeniową podłogi. Chociaż rozwiązanie to dobrze sprawdza się w większych pomieszczeniach — warto pamiętać, że przy wodnym ogrzewaniu nie można już zmieniać posadzki.

Konieczne jest także dodatkowe źródło ciepła — pompa, kolektor słoneczny, lub piec. Mimo tego, że montaż jest dość kosztowny, jest ono dużo tańsze w eksploatacji i umożliwia równomierny rozkład temperatury, a także dowolną jej regulację.

Montaż podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym — wskazówki

Niezależnie od wybranego rodzaju podłogi, warto zadbać o poprawny montaż podłogi (koniecznie pod okiem specjalistów).

Instalacją ogrzewania podłogowego oraz montażem desek warstwowych powinna zawsze zajmować się profesjonalna firma — jeśli wybieramy ogrzewanie podłogowe, warto wbudować pod posadzkę plomby termiczne, które ułatwią monitorowanie temperatury. Jednak mając odpowiednią wiedzę na temat użytkowania ogrzewania podłogowego, ten system nie sprawi nam większego kłopotu.

Układanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym wymaga uwzględnienia kilku czynników:

 1. Przygotuj podłoże: Przed zainstalowaniem podłogi drewnianej należy przygotować podłoże. Powierzchnia podłogi drewnianej powinna być równa, czysta i sucha. Jeśli istnieją nierówności, należy je wyrównać. Należy również upewnić się, że ogrzewanie podłogowe jest prawidłowo zainstalowane i działa poprawnie a wylewka została wygrzana.

 2. Wybierz odpowiednią metodę montażu: Istnieją dwie główne metody — klejenie i montaż pływający. Klejenie jest bardziej stabilne i zapewnia lepsze przewodzenie ciepła, ale wymaga odpowiedniego kleju i precyzyjnego montażu. Montaż pływający jest prostszy, ale może ograniczać przewodzenie ciepła.

 3. Zastosuj odpowiednią izolację: Przed montażem podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym należy zastosować odpowiednią izolację termiczną. Izolacja ta zapobiega utracie ciepła do podłoża i minimalizuje naprężenia termiczne, które mogą wpływać na drewnianą podłogę.

 4. Monitoruj temperaturę: Drewniana podłoga reaguje na wahania temperatury, dlatego ważne jest jej monitorowanie. Należy zadbać, aby temperatura powierzchni nie przekraczała maksymalnych zalecanych wartości, które są określone przez wykonawcę podłogi drewnianej.

 5. Pamiętaj o okresie adaptacji: Po zainstalowaniu podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym, należy pamiętać o okresie adaptacji. Proces ten polega na stopniowym podgrzewaniu podłogi przez kilka tygodni, zaczynając od niższych temperatur, aby drewno mogło się odpowiednio aklimatyzować.

O czym jeszcze pamiętać?

Przy ogrzewaniu podłogowym powinniśmy odpowiednio pielęgnować deski podłogowe, a także kontrolować wilgotność powietrza w pomieszczeniu, szczególnie w sezonie grzewczym.

Jeśli przez dłuższy okres czasu jest ona zbyt niska (poniżej 30%), może to doprowadzić do przesuszenia się drewna, a w rezultacie powstania niewielkich pęknięć i szpar w drewnianej podłodze. Zbyt wysoka temperatura również może okazać się szkodliwa, dlatego nie powinna przekraczać 26 stopni Celsjusza. Większość producentów ogrzewania podłogowego zaleca temperaturę maksymalną w zakresie 27-29 stopni.

Zalety ogrzewania podłogowego

 1. Komfort cieplny: Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu. Podłoga jest nagrzewana od dołu, co powoduje przyjemne uczucie ciepła pod stopami. Nie ma też zimnych obszarów w pobliżu ścian, co często występuje przy tradycyjnych grzejnikach.

 2. Estetyka i wygoda: Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, ponieważ ukryte jest pod powierzchnią podłogi. Dzięki temu nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, nie ogranicza rozmieszczenia mebli i nie zakłóca estetyki wnętrza.

 3. Efektywność energetyczna: Ogrzewanie podłogowe może być bardziej energooszczędne niż tradycyjne grzejniki. Ponieważ podłoga ma większą powierzchnię niż grzejniki, ciepło jest rozprowadzane równomiernie, co pozwala utrzymać stałą temperaturę przy niższych ustawieniach termostatu. Ponadto podłogowe ogrzewanie może być zasilane z odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła.

 4. Lepsza dystrybucja powietrza: Ogrzewanie podłogowe nie powoduje ruchów powietrza w pomieszczeniu, co minimalizuje unoszenie się kurzu i alergenów. To szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie lub astmę.

 5. Cicha praca: Ogrzewanie podłogowe działa praktycznie bezszelestnie, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które często generują szumy i stukanie.

 6. Łatwa konserwacja: Ogrzewanie podłogowe nie wymaga konserwacji ani czyszczenia, jakie jest potrzebne w przypadku grzejników. Nie ma potrzeby malowania ani odkurzania wokół grzejników.

***

Tak więc wybór odpowiedniego rodzaju drewna rozwiązuje odwieczną walkę między chęcią posiadania drewnianej podłogi a ogrzewania podłogowego. Warto jednak ten wybór przemyśleć, najlepiej kontaktując się z nami. Antique Oak produkuje deski podłogowe warstwowe, które doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe, tworząc ciepłe i klimatyczne wnętrza.

Comentários


bottom of page