top of page

Pielęgnacja podłogi drewnianej olejowoskowanej krok po kroku

Niemal wszyscy, którzy marzą o posiadaniu drewnianych podłóg, przed podjęciem decyzji o zakupie kwestionują ich wytrzymałość. Wprawdzie na przestrzeni lat możemy zauważyć różnicę w kolorze i fakturze desek, ale utrzymanie drewnianych podłóg olejowoskowanych w świetnym stanie wcale nie wymaga wielu wyrzeczeń.

Zadbana podłoga drewniana cieszyć nas będzie przez długie lata.

Zabrudzona podłoga drewniana.

Podłoga olejowoskowana — dlaczego warto?

Olejowosk do drewna działa w sposób kompleksowy – olej konserwuje deski i utwardza je od środka, a wosk na zewnątrz. Zdecydowanie wpływa to na żywotność desek podłogowych oraz konieczność ich renowacji. Pozostają trwałe i odporne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, a jednocześnie zachowują naturalną zdolność do oddychania.

Co ciekawe, podłogi olejowane czy olejowoskowane nie absorbują także kurzu, nie alergizują i nie elektryzują się.

To jednak nie koniec zalet. Paradoksalnie, podłoga olejowoskowana jest łatwa w utrzymaniu, bo nie wymaga zbyt częstego powtarzania zabiegów pielęgnacyjnych a czyszczenie podłogi drewnianej nie jest skomplikowane.

Ponadto deski olejowoskowane starzeją się w naturalny sposób i nabierają charakterystycznej dla starego drewna szlachetności — dlatego też w wielu przypadkach upływ czasu dodaje im uroku. Nie oznacza to jednak, że o pielęgnację drewnianych podłóg należy bagatelizować.

Pielęgnacja podłogi drewnianej tuż po montażu

Właściciele podłóg drewnianych powinni wiedzieć, że najważniejsze są pierwsze dwa tygodnie. Jeśli ekipa nakłada ostatnią warstwę olejowosku do drewna tuż po zamontowaniu podłogi musimy niestety poczekać aż olejowosk się utwardzi. Trwa to około 14 dni. Dla bezpieczeństwa nie powinniśmy podłogi od razu zbytnio obciążać.

Dla podłóg gotowych do użytkowania zaraz po montażu natomiast, zagrożenie stanowić może przykrycie folią (dopuszczalna jest jedynie tektura falista), a także wystawianie jej na niebezpieczeństwa związane z pracami remontowo-budowlanymi.

Pamiętajcie żeby nie śpieszyć się z montażem podłogi. Deski powinny być układane na końcu — przed montażem drzwi i zabudową meblową.

Jeśli po montażu podłoga wymaga czyszczenia na samym początku w grę wchodzi tylko odkurzacz lub miotła, natomiast rozlane płyny trzeba natychmiast usunąć z podłogi drewnianej ściereczką.

Ustawiając meble i inne elementy wyposażenia warto być ostrożnym — nogi stołów oraz krzeseł powinny zostać zabezpieczone podkładkami z naturalnego filcu, a w przypadku foteli obrotowych przyda się mata ochronna lub gumowe kółka.

Pełne obciążenie dopuszczalne jest po upływie 14 dni (gdy olejowosk do drewna w pełni się utwardzi), jednak pewne obostrzenia co do sprzątania drewnianej podłogi podłóg pozostaną nadal.

Odkurzanie drewnianej podłogi.

Regularna pielęgnacja podłogi olejowoskowanej

W celu wydłużenia żywotności i zachowania pięknego wyglądu podłóg olejowoskowanych zaleca się stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych na bazie wosku. Tego typu preparaty zabezpieczają powierzchnię podłogi przed przyjmowaniem brudu, tworząc powłokę ochronną.

I tu uwaga: używajcie środków, które rekomenduje producent podłóg drewnianych.

W przypadku codziennej pielęgnacji podłogi wystarczy jej zamiatanie lub odkurzanie.

Podłogi drewniane nie lubią dużej ilości wody. Jej nadmiaru, jak i środków pielęgnacyjnych, które nie zostały wskazane przez producenta, należy się wystrzegać ponieważ mogą one zniszczyć podłogę drewnianą.

W kwestii mycia podłogi olejowanej wystarczy raz w tygodniu przemyć ją płaskim i wilgotnym (nie ociekającym wodą!) mopem.

A czym myć drewnianą podłogę? Najlepiej użyć środków czyszczących rekomendowanych przez producenta.

Aby utrzymać podłogę drewnianą w świetnym stanie zaleca się konserwację podłogi raz lub dwa razy w roku. Naniesienie środka konserwująco-zabezpieczającego przedłuża żywotność drewna i sprawia, ze drewniana podłoga wygląda jak nowa. Konserwacja podłogi olejowanej jest bardzo prosta w aplikacji- to coś jak pasta do podłogi drewnianej - nakładamy na umytą powierzchnię podłogi i wycieramy :)

Odkurzajcie, zamiatajcie, nie przesadzajcie z myciem podłóg drewnianych, a rozlane płyny starajcie się jak najszybciej wytrzeć.

Mycie drewnianej podłogi.

Największym zagrożeniem dla powłok pokrytych olejowoskiem jest brak odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. Czy w takim razie decydując się na podłogi olejowoskowane stajemy się ich niewolnikami? Oczywiście, że nie. Jeśli tylko zastosujemy się do zaleceń producenta, będziemy mogli cieszyć się piękną podłogą przez lata.

Comments


bottom of page