top of page

Pielęgnacja drewnianej podłogi zimą

Choć coraz częściej obala się mity dotyczące pielęgnacji drewnianej podłogi i utrzymania jej w dobrym stanie, na myśl o zimie posiadacze takiej posadzki muszą mieć się na baczności. Okres zimowy daje w kość nie tylko tym, którzy za zimnem nie przepadają — drewno również nie jest jego zwolennikiem.

Deski podłogowe Antique Oak zimą.

Mamy dwie wiadomości: jedną dobrą, drugą złą. Pierwsza to taka, że pielęgnacja drewnianej podłogi na co dzień wcale nie musi być uciążliwa. Wystarczy pamiętać o regularnej i starannej pielęgnacji, bo drewniana podłoga powinna być odkurzana i czyszczona raz w tygodniu. Dwa razy do roku, natomiast, warto nanieść środek konserwująco-zabezpieczający, który przywróci jej blask.

Pielęgnacja drewnianej podłogi - lista zaleceń.

Niestety, druga wiadomość jest taka, że sytuacja wygląda nieco inaczej zimą...

Drewno, jako produkt naturalny, reaguje na zmieniające się warunki otoczenia. Gdy wilgotność powietrza rośnie, deski rozszerzają się nieznacznie, a gdy spada – kurczą się. Może to wpłynąć na zmianę kształtu i wymiarów desek podłogowych (szczególnie litych), w tym pojawienie się szczelin i pęknięć.

Jak można temu zaradzić? Regulować wilgotność powietrza w naszym domu zimą. Możemy to zrobić dzięki nawilżaczom powietrza, które pozwalają na utrzymanie właściwych warunków w pomieszczeniach (czyli 45-60% wilgotności względnej, co możemy także kontrolować za pomocą wilgotnościomierza). To z kolei pozwala na uniknięcie nadmiernej pracy drewna i minimalizuje ryzyko powstawania szczelin.

Czuwanie nad odpowiednią temperaturą, natomiast, jest szczególnie istotne jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe. Wówczas nie powinna ona przekraczać 26°C (za optymalną uznaje się 16-23°) – w przeciwnym razie tak wysoka temperatura doprowadzi do wyschnięcia drewna, co może wpłynąć na stan naszej podłogi.

Co ciekawe, zimą bardziej niebezpieczne są przynoszone na butach sól, śnieg i piasek.

By temu zapobiec, należy zainwestować w chłonne wycieraczki lub maty ochronne — zarówno przed drzwiami, jak i po wejściu do domu czy mieszkania. Ważne jest jednak, by nie korzystać z grubych, masywnych dywaników, bo znacznie utrudniają one pracę drewna. Każdą kroplę wody wypada od razu zetrzeć, a jeśli mamy zwierzaki – warto wytrzeć im łapy przed wejściem do środka.

Dbaj o drewnianą podłogę zimą

Choć dbanie o drewnianą podłogę zimą może przysporzyć nam więcej kłopotu, utrzymanie desek w dobrym stanie na pewno jest tego warte. Szczególnie gdy drewniane podłogi mogą nam służyć latami. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a okres zimowy minie nam błyskawicznie.

Comments


bottom of page