top of page

DREWNIANA PODŁOGA W KUCHNI – CZY TO MOŻLIWE?

Odporna na wilgoć i łatwa w pielęgnacji – taka powinna być podłoga w kuchni. Nic dziwnego, bo w tym właśnie pomieszczeniu jest najbardziej narażona na przebarwienia, wgniecenia i uszkodzenia. Ze względu na powszechnie panujące przekonanie, drewniana podłoga w kuchni nie cieszy się dużym powodzeniem. Czy jest to jednak wystarczająco dobry powód, by się na nią nie zdecydować? Wręcz przeciwnie – podłoga drewniana w kuchni nie musi pozostać w sferze marzeń. Wystarczy odpowiednio dobrać ją do swoich potrzeb i starannie pielęgnować.  


Drewniana podłoga w kuchni musi cechować się nie tylko trwałością, ale przede wszystkim łatwością w utrzymaniu. Mimo, że sama trwałość drewna jako surowca nie ulega wątpliwości, tak drewniana podłoga nie przepada za wilgocią i nadmiarem wody – dlatego rozlane płyny należy jak najszybciej zetrzeć.


Ważna jest także jakość drewna, z którego powstanie nasza podłoga. Choć zależy to w dużej mierze od jej wykończenia, a także późniejszym stosowaniu środków do pielęgnacji – niektóre gatunki drewna są mniej odporne na wgniecenia i uszkodzenia, które mogą towarzyszyć kuchennym rewolucjom. Z rodzimych gatunków drewna w kuchni najlepiej sprawdzą się dąb i jesion. Polecane są także gatunki egzotyczne, chociaż ich cena może często wbić nas w fotel.


DREWNIANA PODŁOGA W KUCHNI – JAK JĄ ZABEZPIECZYĆ?


Niezależnie od wybranego gatunku drewna na podłogę w kuchni – ważna jest jej regularna pielęgnacja, najlepiej za pomocą polecanych przez producenta podłogi środków. Na co jeszcze zwracać uwagę, jeśli mamy drewnianą podłogę w kuchni?


Co ciekawe, podłogi drewniane wcale nie są trudne do czyszczenia. Deski olejowoskowane nie absorbują także kurzu, nie alergizują i nie elektryzują się, co często bywa istotne jeśli posiadamy w domu dzieci i zwierzaki (o czym zresztą pisaliśmy tutaj). Ponadto dodatkowa warstwa olejowosku może później zdziałać cuda, jeśli pojawią się poważniejsze uszkodzenia lub ubytki. Nie musimy zatem zrywać i wymieniać całej podłogi, jeśli zauważymy w niej jakieś zmiany.  


Werdykt? Montażu podłogi drewnianej w kuchni nie trzeba się obawiać. Choć utrzymanie jej w dobrym stanie może przysporzyć nieco więcej kłopotu niż w przypadku płytek lub linoleum, tak trudno zignorować zalety podłogi drewnianej. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy drewno w kuchni to właściwy wybór – skonsultuj się z nami.  

bottom of page