top of page

Drewniana podłoga w kuchni — czy warto?

Odporna na wilgoć i trwała – taka powinna być podłoga w kuchni. Nic dziwnego, bo w tym właśnie pomieszczeniu jest najbardziej narażona na przebarwienia, wgniecenia i uszkodzenia.

Podłoga kuchenna należy do wymagających przestrzeni w domu, dlatego tez drewniana podłoga zastosowana w kuchni nie cieszy się dużym powodzeniem. Czy jest to jednak wystarczająco dobry powód, by się na nią nie zdecydować i rezygnować ze swojej wymarzonej drewnianej podłogi? Czy warto podjąć ryzyko i wyłożyć kuchenną podłogę drewnem? Oczywiście, ze tak! Podłoga drewniana w kuchni nie musi pozostać w sferze marzeń. Wystarczy odpowiednio dobrać ją do swoich potrzeb i starannie pielęgnować.

Podłoga Antique Oak w kuchni.

Jaki rodzaj drewna wybrać do kuchni?

Największą trwałością odznaczają się posadzki wykonane z drzew liściastych oraz egzotycznych. Do produkcji podłóg wykorzystuje się buk, klon, dąb czy jesion. Wśród gatunków drewna egzotycznego na deski w kuchni najbardziej nadaje się jatoba, badi czy merbau.

Ważna jest jakość naturalnego drewna, z którego powstanie nasza podłoga. Choć zależy to w dużej mierze od wykończenia podłogi drewnianej, a także późniejszej pielęgnacji podłóg — niektóre gatunki drewna są mniej odporne na wgniecenia i uszkodzenia, które mogą towarzyszyć kuchennym rewolucjom. Z rodzimych gatunków drewna w kuchni najlepiej sprawdzą się dąb i jesion.

Deska lita, czy warstwowa?

Jeśli boicie się zastosowania w kuchni podłóg z litego drewna, które bez odpowiedniej pielęgnacji mogą odkształcać się pod wpływem wilgoci, radzimy sięgnąć po stabilne wymiarowo deski warstwowe lub tradycyjny parkiet — mniejsze klepki "pracować" będą w niewielkim stopniu. Więcej informacji o różnicach między deskami litymi i warstwowymi znajdziecie tutaj

Deski podłogowe Antique Oak w kuchni.

Pielęgnacja podłogi drewnianej w kuchni — jak ją zabezpieczyć i czym czyścić?

Wybór podłogi do kuchni wiąże zarówno z funkcjonalnością jak i wyglądem. Niezależnie od wybranego gatunku drewna na podłogę – ważna jest jej regularna pielęgnacja, najlepiej za pomocą środków polecanych przez producenta drewnianych podłóg. Na co jeszcze zwracać uwagę, jeśli mamy drewnianą podłogę w kuchni?

Podłogi drewniane wcale nie są trudne do czyszczenia. Deski olejowoskowane nie absorbują także kurzu, nie alergizują i nie elektryzują się. Ponadto dodatkowa warstwa olejowosku może później zdziałać cuda, jeśli pojawią się poważniejsze uszkodzenia lub ubytki. Nie musimy zatem zrywać i wymieniać całej podłogi, jeśli zauważymy w niej jakieś zmiany.

Podłogę w kuchni należy często odkurzać, a trudniejsze zabrudzenia należy usunąć wilgotną ściereczką z dodatkiem odpowiedniego środka pielęgnacyjnego. Gdy rozleją się płyny, starajmy się w miarę szybko zetrzeć je z powierzchni desek.

Deski Antique Oak w kuchni.

Drewniana podłoga w kuchni a zabrudzenia

Naszym zdaniem nie należy obawiać się zastosowania drewnianej podłogi w kuchni. Wykonaliśmy dla Was mały test sprawdzający wyniki rozlania płynów i pozostawienia ich na dłuższy czas na naszych podłogach olejowoskowanych. Oto wyniki :)

Plamy na drewnianej podłodze w kuchni.

Na deskach pojawiły się: kawa, wino, barszcz i kurkuma podgrzana z olejem. Na początku płyny starte zostały po 15 minutach, czyli po szybkiej reakcji Pani Domu. Starte papierowym ręcznikiem i od razu przemyte wodą z mydełkiem do podłóg. Efekt super, nic nie pozostało:)

Plamy na drewnianej podłodze w kuchni zmyte po 15 minutach.

Druga próba — płyny wytarte po 4 godzinach. Polegliśmy na kurkumie! Ale jak widzicie, reszta wygląda pięknie.

Plamy na drewnianej podłodze w kuchni zmyte po 4 godzinach.

No i na koniec płyny zostawione na 8 godzin. Tu znowu kurkuma dała o sobie wiedzieć no ale reszta — idealnie! Podsumowując: nie gotujcie curry :) Albo gotujcie je bez rozlewania na podłogę... Pamiętajcie, że dla takich efektów ważna jest właściwa pielęgnacja i właściwe użytkowanie podłóg.

Plamy na drewnianej podłodze w kuchni zmyte po 8 godzinach.

Werdykt? Montażu podłogi drewnianej w kuchni nie trzeba się bać. Choć utrzymanie jej w dobrym stanie może przysporzyć nieco więcej kłopotu niż w przypadku płytek lub linoleum, to jednak warto się do nich przekonać. Drewniana podłoga w kuchni sprawdzi się szczególnie dobrze, kiedy chcemy połączyć wizualnie kuchenne wnętrze z innym pomieszczeniem i stworzyć piękną, spójną przestrzeń.

A jeśli wciąż masz wątpliwości, czy drewno w kuchni to właściwy wybór — skonsultuj się z nami.

Comentários


bottom of page