top of page

Jodełka francuska i klasyczna — czym się różnią?

Jeszcze kilka lat temu deski podłogowe w tym wzorze kojarzyły się wyłącznie z piękną drewnianą podłogą w kamienicy. Drewniane parkiety jodełki (węgierska, klasyczna i francuska) obecnie są jednym z dominujących trendów w układaniu podłogi.

Kot na podłodze drewnianej układanej w jodełkę firmy Antique Oak.

Wiedząc o tym, stworzyliśmy kolekcję LISTO — czyli parkiet jodełka francuska, węgierska oraz podłoga jodełka klasyczna, których powierzchnia występuje w trzech różnych stopniach postarzenia. Ale o niej za moment.

Jodełka węgierska, klasyczna, francuska — czym się różnią?

Jodełka klasyczna

Wzór jodełki klasycznej pasuje do każdego pomieszczenia. Parkiet klasyczny to wyjątkowy rodzaj podłogi, który zachwyca swoją naturalną urodą, trwałością i elegancją. To doskonały wybór dla osób poszukujących pięknego i wyrafinowanego rozwiązania do swojego wnętrza.

Klasyczny parkiet układa się tak, aby krótszy bok klepki łączył się z dłuższym bokiem drugiej deseczki pod kątem prostym. W przypadku klasycznej jodełki mamy do wyboru różne długości i szerokości klepek.

Przykład jodełki klasycznej z pracowni Antique Oak.

Jodełka francuska

Jak dokładnie wygląda jodełka francuska? Jodełkę francuską wyróżnia sposób „przycięcia” desek — ich krótsze boki przycinane są pod kątem 45°.

Jodełka francuska wybierana jest do pomieszczeń o klasycznym wystroju, głównie do reprezentacyjnych salonów. Jednak wzór jodełki francuskiej może być stosowany zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. W tradycyjnych aranżacjach dodaje charakteru i przywołuje klimat dworkowych rezydencji. W nowoczesnych przestrzeniach staje się unikatowym elementem, który przyciąga wzrok i dodaje oryginalności.

Przykład jodełki francuskiej z pracowni Antique Oak.

Jodełka węgierska

Jodełkę węgierska charakteryzuje kąt przycięcia 60°. Wzór ten jest szerszy i łagodniejszy od jodełki francuskiej. Przypomina szeroki grot strzały, tworząc ciągły, delikatny, symetryczny wzór podłogi. Idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach.

Parkiet z naturalnego drewna we wzorze węgierskim łączony z innymi elementami wystroju może stworzyć spektakularne efekty. Pasujące do niej meble w klasycznym stylu lub nowoczesne elementy o prostych formach mogą stworzyć harmonijną i wyrafinowaną przestrzeń.

Przykład jodełki węgierskiej z pracowni Antique Oak.

Układanie parkietu w formie jodełki

Deski podłogowe dębowe w tym wzorze są coraz częściej wykorzystywane w aranżacjach wnętrz, niezależnie od ich stylu. Wzór ten to jednak nie jedno z nowszych rozwiązań, bo spotkać ją możemy w wielu wiekowych, a wręcz zabytkowych pomieszczeniach. Stąd też wzór ten cieszy się największą popularnością wśród wielbicieli wnętrz w stylu vintage i retro, choć parkiet w wydaniu francuskim, węgierskim czy klasycznym zaczął podbijać serca także fanów stylu skandynawskiego, czy wnętrz ultranowoczesnych.

Układanie wzoru jodełki jest precyzyjnym procesem, który wymaga odpowiednich narzędzi, umiejętności i staranności. Ważne jest, aby zlecić montaż parkietu klasycznego doświadczonym specjalistom, którzy posiadają umiejętności i doświadczenie w układaniu tego rodzaju podłóg drewnianych. Profesjonalny montaż zapewni trwałość, równomierne ułożenie desek i estetyczny efekt końcowy.

Układanie parkietu drewnianego wymaga precyzji i umiejętności, ale efekt końcowy jest niesamowity. Deski podłogowe układane w tym wzorze przypominają rosnące drzewo. Dzięki temu wnętrze nabiera dynamicznego wyrazu i wydaje się pełne życia.

Do jakich wnętrz pasuje jodełka francuska, węgierska lub klasyczna?

Szybka odpowiedź: Do każdych! Podłoga drewniana jodełka może być stosowana zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. W tradycyjnych aranżacjach dodaje charakteru i przywołuje klimat dworkowych rezydencji. Parkiet ułożony we wzór jodełki francuskiej zachwyca swoim niebanalnym, a przy tym klasycznym wyglądem. W nowoczesnych przestrzeniach staje się unikatowym elementem, który przyciąga wzrok i dodaje oryginalności.

Jodełka klasyczna harmonijnie podkreśli tak nowoczesny jak i stylowy wystrój wnętrz. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, które uwydatni wyjątkowość tego rodzaju parkietu drewnianego. Strategicznie umieszczone źródła światła, takie jak kinkiety, reflektory czy lampy wiszące, mogą stworzyć ciekawe efekty świetlne na podłodze, dodając jej głębi i kontrastu.

Jodełka jodełce nierówna...

Podłoga w jodełkę — jaką wybrać? Manufaktura Antique Oak jako producent podłóg drewnianych przygotowała dla Was kilka wersji parkietów.

Nasza kolekcja drewnianego parkietu dębowego LISTO obejmuje trzy stopnie postarzenia. Dodatkowo możecie wybrać wersję na ogrzewanie podłogowe. W kolekcji LISTO drewniane podłogi dębowe występują w różnych długościach i szerokościach. Wybór deski podłogowej pozostawiamy indywidualnym preferencjom, my stworzymy deski podłogowej idealnie dopasowane do Waszych potrzeb. Gotowi na zaprojektowanie wymarzonego wnętrza?

Comentários


bottom of page