top of page

OGRZEWANIE PODŁOGOWE A PODŁOGA DREWNIANA

Wielbiciele ciepłych i przytulnych wnętrz często marzą o ogrzewaniu podłogowym. Wciąż jednak panuje przekonanie, że nie nadaje się ono pod drewnianą podłogę, przez co takie rozwiązanie często pozostaje w sferze marzeń ich właścicieli. Czy słusznie?
Oczywiście, że nie! Drewno jak najbardziej może nadawać się na ogrzewania podłogowe, jeśli tylko wybierzemy jego odpowiedni rodzaj i zastosujemy się do zaleceń producenta. Sytuacje, w których montaż drewnianych desek na ogrzewaniu podłogowym kończy się fiaskiem, często spowodowane są brakiem wiedzy i niewłaściwym przygotowaniem bądź eksploatacją samej podłogi. Pora dowiedzieć się, jak uniknąć takiego scenariusza i wybrać odpowiednie deski na ogrzewanie podłogowe.


JAKIE DREWNO NADAJE SIĘ NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

Drewno jest surowcem, który nie najlepiej znosi zmiany temperatury i wilgotności powietrza, a także znacznie gorzej niż terakota przewozi ciepło. Nie oznacza to jednak, że mając ogrzewanie podłogowe musimy zrezygnować z drewnianej podłogi. Istnieją gatunki drzew, które na zmiany te reagują lepiej niż inne. Mowa tu przede wszystkim o drewnie twardym i odpornym, cechującym się niskim współczynnikiem skurczu oraz o długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. Wprawdzie często za przykład takich drzew podaje się gatunki egzotyczne, lecz rodzimy dąb lub akacja również nadadzą się na ogrzewanie podłogowe.


NIE TYLKO GATUNEK DREWNA

Choć to, jaki gatunek drewna wybierzemy, ma ogromne znaczenie – nie jest jedynym czynnikiem, o którym powinniśmy pamiętać. Ogrzewanie podłogowe wiąże się z trudnymi warunkami eksploatacyjnymi, które mogą negatywnie wpłynąć na powierzchnię drewnianej podłogi. W takich przypadkach znacznie lepiej niż lite drewno sprawdzą się deski warstwowe.

Wielu producentów zdecydowanie odradza deski lite na ogrzewanie podłogowe, co uzasadnia się mniejszą stabilnością i gorszymi parametrami przenikalności ciepła niż w przypadku desek warstwowych. Należy jednak się upewnić, że wszystkie warstwy podłogi polecane są na ogrzewanie. Może się okazać, że pod wpływem częstych zmian temperatur drewniana podłoga rozwarstwi się.

Niezależnie od wybranego rodzaju drewna i typu desek, warto zadbać o ich poprawny montaż (koniecznie pod okiem specjalistów), odpowiednio je pielęgnować, a także kontrolować wilgotność powietrza w pomieszczeniu, szczególnie w sezonie grzewczym. Jeśli przez dłuższy okres czasu jest ona zbyt niska (poniżej 30%), może to doprowadzić do przesuszenia się drewna, a w rezultacie powstania niewielkich pęknięć i szpar w drewnianej podłodze. Zbyt wysoka temperatura również może okazać się szkodliwa, dlatego nie powinna przekraczać 26 stopni Celsjusza.  Montaż drewnianej podłogi powinien zawsze zostać zlecony specjalistom – jeśli wybieramy ogrzewanie podłogowe, warto wbudować pod posadzkę plomby termiczne, które ułatwią monitorowanie temperatury. Co ciekawe, deskom zaszkodzić mogą także ciężkie dywany, bo tworzy się pod nimi strefa ciepła bez wymiany powietrza. 

WYBÓR OGRZEWANIA POD DREWNIANĄ PODŁOGĘ

Kolejnym istotnym elementem układanki jest typ ogrzewania podłogowego. Na szczęście, wybór jest niewielki – do dyspozycji mamy przede wszystkim ogrzewanie elektryczne i wodne. Od niedawna na większych powierzchniach instaluje się także ogrzewanie powietrzne, które zyskuje coraz większą popularność. Wciąż jest to jednak nowa metoda ogrzewania podłogowego, której montaż nie należy do najłatwiejszych.  

– Elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu w podłodze przewodów grzejnych (lub specjalnych mat), które rozgrzewają się gdy płynie przez nie prąd elektryczny, a następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Montaż takiego ogrzewania jest prosty i szybki, jednak należy pamiętać o zastosowaniu termostatu, który pozwoli na regulację temperatury i optymalizację zużycia energii. O ile sama instalacja przewodów jest tania, tak koszt późniejszej eksploatacji uzależniony jest od cen prądu, dlatego ten typ ogrzewania stosuje się przede wszystkim w przypadku niewielkich i stosunkowo ciepłych pomieszczeń. 

– Ogrzewanie wodne natomiast, to system złożony z instalacji grzewczej i rur wypełnionych wodą, na których montuje się warstwę wykończeniową podłogi. Chociaż rozwiązanie to dobrze sprawdza się w większych pomieszczeniach – warto pamiętać, że po zamontowaniu ogrzewania wodnego nie można już zmieniać posadzki. Konieczne jest także dodatkowe źródło ciepła – pompa, kolektor słoneczny, lub piec. Mimo tego, że montaż jest dość kosztowny, jest ono dużo tańsze w eksploatacji i umożliwia równomierny rozkład temperatury, a także dowolną jej regulację.  

***

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna i typu ogrzewania rozwiązuje odwieczną walkę między chęcią posiadania drewnianej podłogi a ogrzewania podłogowego. Warto jednak ten wybór przemyśleć, najlepiej rozmawiając z producentem. Podłogi warstwowe Antique Oak doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe, tworząc ciepłe i klimatyczne wnętrza.

bottom of page