top of page

Podłoga drewniana — lakierowana czy olejowoskowana?

Nie jest tajemnicą, że podłogi z naturalnego drewna są ponadczasowe — dodają elegancji, ocieplają wnętrza. Na rynku dostępne są podłogi drewniane zabezpieczone lakierem lub olejowoskiem. Czym się różnią, i które będą lepsze do Waszego wnętrza? Przekonajmy się.

Podłoga olejowoskowana od Antique Oak.

Który preparat sprawdzi się najlepiej w przypadku podłóg drewnianych?

Oba sposoby wykończenia drewnianej podłogi — olejowoskowanie i lakierowanie — równie dobrze zabezpieczają powierzchnię drewna, ale również oba mają swoje wady i zalety.

Wybór rodzaju zabezpieczenia zależy więc od indywidualnych preferencji i od tego jaki efekt wizualny chcemy uzyskać:

  • Podłoga pokryta lakierem jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Widać jednak na niej zarysowania.

  • Podłogi pokryte olejowoskiem nieco szybciej się brudzą, ale są za to bardziej naturalne w dotyku, a olejowosk podkreśla naturalny wygląd drewna. Na drewnie pokrytym olejem mniej widać na niej zarysowania. Podłogi olejowoskowane są również są mniej śliskie w porównaniu z podłogą lakierowaną.

Przykładowa podłoga olejowoskowana od Antique Oak.

Jak wygląda podłoga drewniana zabezpieczona lakierem a jak olejowoskiem?

Olej wnika w pory drewna, podkreśla strukturę deski, pozwala uzyskać bardziej naturalny, satynowy wygląd, czujemy fakturę drewna a kolory są delikatne. Podłoga starzeje się w naturalny sposób.

Olejowosk podobnie jak lakier występuje w kilku wersjach połysku — od całkowicie matowej przez satynową do lśniącej posadzki. Jednak pamiętać należy, że podłoga drewniana olejowana będzie zawsze mniej świecąca niż podłoga drewniana pokryta lakierem.

Podłogi olejowane z czasem "starzeją się" w efektowny sposób. Dzięki otwartej strukturze drewna także ewentualne uszkodzenia takiej podłogi, powstałe w trakcie użytkowania, wyglądają wyjątkowo naturalnie. Dodatkowo odnawianie powierzchni nie przysporzy większego kłopotu.

Lakier również występuje w wersji matowej, satynowej i w pełnym połysku, i tworzy on warstwę ochronną na powierzchni podłóg. Drewno zostaje przykryte warstwą lakieru, który oddziela je od otoczenia czyniąc powierzchnię gładką w dotyku i dość odporną na zabrudzenia.

Podłogi drewniane wymagają pielęgnacji. Jak wygląda ona w wypadku olejowosku i lakieru?

Podłogi olejowane wymagają na pewno większej uwagi niż powierzchnie lakierowane. Okresowa pielęgnacja zapewni utrzymanie podłogi olejowoskowanej w idealnym stanie przez wiele lat.

Podłoga lakierowana, dzięki twardej i gładkiej powierzchni, jest łatwa w utrzymaniu codziennej czystości. W obu przypadkach najważniejsze jest usuwanie na bieżąco pojedynczych zabrudzeń i drobin piasku z powierzchni. W tym celu wystarczy zwykłe odkurzanie.

Co w przypadku uszkodzeń lub renowacji podłóg?

Lakier tworzy powłokę, która ma nieco wyższą odporność na ścieranie niż olejowosk. Odnawianie podłogi lakierowanej jest bardziej pracochłonne i często wymaga pomocy specjalisty. W przypadku renowacji podłóg lakierowanych należy całą powierzchnię wycyklinować.

Pies na podłodze olejowoskowanej od Antique Oak.

Przy większym natężeniu ruchu lub posiadaniu zwierząt, korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór podłóg olejowoskowanych. Pozwalają one na samodzielne przeprowadzenie renowację. Drobne uszkodzenia można uzupełniać miejscowo, a renowacja całej podłogi jest dużo prostsza

Podsumowując, wybór zabezpieczenia podłogi zależy w dużej mierze od tego jaki efekt wizualny chcecie uzyskać. Tutaj nie ma złych wyborów. Jeśli potrzebujecie porady, zapraszamy do kontaktu.

コメント


bottom of page