top of page

Wybór podłogi drewnianej — dlaczego warto?

Popularny od pewnego czasu biophilic design sprawił, że w naszych domach pojawia się coraz więcej naturalnych elementów – i bardzo słusznie! Charakterystyczne dla niego jest stworzenie przestrzeni pełnej natury. Zarówno do wykończenia wnętrza, jak i jego ozdobienia są używane naturalne materiały.

Surowe, minimalistyczne wnętrza powoli ulegają ociepleniu za sprawą naturalnego drewna oraz starannie dobranych tkanin i dodatków. Podłogi drewniane pasują tu idealnie. Wprawdzie o nadchodzących trendach wspomnimy przy innej okazji, ale już teraz zdradzimy sekret — drewniane podłogi nie wyjdą z mody. Dlaczego?

Przykład podłogi wykonanej w pracowni Antique Oak.

Jakie są zalety podłóg drewnianych?

Drewniane podłogi utrzymują się w świetnym stanie przez lata (jeśli właściwie je pielęgnujemy). W przypadku podłóg drewnianych upływ czasu może jedynie dodać drewnianej posadzce uroku i podkreślić strukturę drewna. Szczególnie, jeśli wybierzemy podłogę postarzaną. Wysokiej jakości drewniane podłogi cechują się wyjątkową trwałością.

Rozważasz wybór podłogi drewnianej? Oto kilka jej zalet:

  • Podłogi drewniane są łatwe do czyszczenia. Deski olejowoskowane nie absorbują także kurzu, nie alergizują i nie elektryzują się, co często bywa istotne jeśli posiadamy w domu dzieci, a także zwierzaki.

  • Wybór desek warstwowych pozwala także na montaż ogrzewania podłogowego, które przez wielu uważane jest na najefektywniejsze (i jakże przyjemne!). Zastosowanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym jest aktualnie bardzo popularne.

  • Jeśli pojawią się uszkodzenie podłogi drewnianej — często można naprawić je miejscowo. Nie musimy zatem zrywać i wymieniać całego parkietu.

  • Nie wspominając już o tym, że nasza stara podłoga z desek drewnianych nie trafi od razu do kosza, gdzie rozkładać będzie się latami — deski to bardzo naturalne, wręcz ekologiczne rozwiązanie, które często możemy wykorzystać też w inny sposób niż w postaci naszej podłogi.

  • Może zabrzmi to zabawnie, ale drewniane podłogi po prostu mają to „coś”. I owe coś nie zmienia się już od lat. Drewno nie wychodzi z mody, bo można je łatwo dostosować do swojego wnętrza. Szczególnie, że podłogi drewniane przestały być nieosiągalnym dla wielu marzeniem — dzięki wielu dostępnym kolekcjom drewnianych podłóg, wybrać je do swojego wnętrza może każdy.

Te zalety podłóg drewnianych znamy doskonale, bo skradły nasze serca już wiele lat temu.

Ręczny proces produkcji w pracowni Antique Oak.

Czym natomiast wyróżniają się podłogi Antique Oak na tle innych producentów podłóg drewnianych?

Nasze deski podłogowe chyba rzeczywiście mają duszę. Wykonane są ręcznie, a ich faktura modyfikowana jest przy użyciu klasycznych narzędzi stolarskich — strugu, dłuta, zdzieraków — tak, by osiągnąć zamierzony efekt.

Różnorodne usłojenie, występujące naturalne sęki, pęknięcia i wszytko to, co dzieje się na powierzchni podłogi w zasadzie „kieruje” naszą codzienną pracą i wskazuje nam sposób, w jaki powinniśmy zmieniać strukturę desek – czyli co powinniśmy podkreślić, gdzie użyć struga mocniej, gdzie lżej… Jednak pomimo wyraźnej struktury, powstałe deski podłogowe są gładkie i miłe w dotyku.

Każdej drewnianej desce poświęcamy wiele uwagi i pracy, bo wszystkie stylizowane są indywidualnie, ręcznie. Choć przez to każda deska jest inna i wyjątkowa, sprawujemy nad nimi wszystkimi pieczę, by mieć kontrolę nad powstałą w ramach konkretnego zamówienia podłogą.

Co więcej, swoje podłogi tworzymy z surowca o wysokich parametrach technicznych i właściwej wilgotności, dlatego są bardzo dobrej jakości.

Choć bazujemy na kilku stworzonych przez nas kolekcjach podłóg, które różnią się stopniem postarzania powierzchni, wybór koloru podłogi jest w zasadzie nieograniczony.

Podłogi barwimy autorskimi, przygotowanymi przez nas barwnikami. Często używamy naturalnych rozwiązań, przez co powstałe barwy desek posiadają głębię, są różnorodne w obrębie tej samej tonacji. Niejednokrotnie wykorzystujemy technikę laserunku, zmieniając nasycenie zastosowanych już barw, dzięki czemu uzyskujemy miejscowy efekt głębi. Jest to technika czasochłonna — ale dla efektu finalnego zdecydowanie warto!

Całość zabezpieczamy ręcznie twardym olejowoskiem, dzięki któremu podłoga pozostaje w świetnym stanie przez wiele lat. Nasze doświadczenie jedynie to potwierdza – w związku z tak czasochłonną, ręczną pracą mamy całkowitą kontrolę nad naszymi deskami i gwarantujemy trwałość podłogi drewnianej.

Olejowoskowanie desek podłogowych w pracowni Antique Oak.

Jak kształtują się zatem koszty całej podłogi drewnianej?

Czy wybór drewnianej podłogi się opłaca? Ceny drewnianej podłogi mogą się różnić w zależności od kilku czynników. Są one zależne przede wszystkim od rodzaju drewna, rodzaju podłogi, wyboru wykończenia i charakteru podłogi drewnianej, metody instalacji oraz rozmiaru i zakresu projektu.

Praca z klasycznymi narzędziami stolarskimi w pracowni Antique Oak.

Wybór podłogi drewnianej nigdy nie był prostszy

Wybierając podłogę drewnianą Antique Oak, wybieracie unikalne rękodzieło. Ręczna praca umożliwia nam indywidualne podejście do projektu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie oryginalnych, spersonalizowanych kolekcji podłóg drewnianych, które są dopasowane do konkretnych potrzeb.

Nasza ręczna praca to wyraz szacunku dla rzemiosła i tradycji. Oto jak powstają nasze podłogi.

Comments


bottom of page