top of page

Drewno w łazience — za i przeciw

Na naszym blogu rozwialiśmy już wątpliwości na temat tego, czy drewniana podłoga w kuchni ma sens. A co z podłogą do łazienki? Czy aranżując łazienkę warto zastosować deski drewniane?

Wprawdzie drewniane powierzchnie w łazience są znacznie bardziej narażone na kontakt z wodą, to jednak zastosowanie naturalnego drewna nie jest niemożliwe. Oto dlaczego.

Drewniana podłoga a woda.

Łazienka w drewnie

Drewno i woda to nie najlepsze połączenie — dlatego też przy wyborze podłogi w aranżacji łazienki, drewniana raczej nie przyjdzie nam do głowy jako pierwsza (chyba, że jesteśmy jej prawdziwymi wielbicielami!). Tymczasem "drewniana łazienka" nie musi być złym pomysłem, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jakie gatunki drewna sprawdzą się w łazience?

Wybór odpowiedniego gatunku drewna jest kluczowy. Rodzaje drewna odporne na wodę, wahania temperatury oraz o dużej twardości to przede wszystkim drewno egzotyczne, takie jak teak, merbau, lapacho, doussie. Z rodzimych gatunków drzew warto polecić deski podłogowe z dębu lub klonu. Dobrze sprawdzi się również jawor oraz buk.

Jakie deski podłogowe będą najlepsze w łazience?

Deski podłogowe z litego drewna bardziej narażone są na wypaczenia. W łazience lepiej będzie zastosować drewno klejone, dlatego lepszym wyborem będą deski wielowarstwowe.

Ze względu na swoją konstrukcję (krzyżowe ułożenie warstw) minimalizowany jest skurcz drewnianych elementów, a w efekcie, mimo trudnych warunków klimatycznych panujących w łazience, nie powstają między nimi szczeliny. Jest to rozwiązanie korzystne ze względu na parametry drewna.

Łazienka w drewnie.
Źródło: Pinterest

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?

Do łazienek polecane są szczególnie podłogi olejowane i olejowoskowane. Olej wnika w strukturę drewna i impregnuje je, a powierzchnia pozostaje naturalna w dotyku. Stosując olej lub olejowosk zminimalizujemy także ryzyko poślizgnięcia się na naszej drewnianej podłodze w łazience.

Istotna jest odpowiednia pielęgnacja, a także właściwe użytkowanie drewnianych powierzchni w łazience. Pilnujmy, by na posadzce nie zalegała woda, a korzystając z mopa pamiętajmy o tym, by był on wilgotny, a nie ociekający wodą.

Drewniane podłogi w łazience.
Źródło: Pinterest

Podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem do powietrza dostaje się duża ilość pary wodnej, która potem osadza się na wszystkich powierzchniach. Dlatego też należy zapewnić właściwą wentylację i wietrzenie pomieszczenia.

Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podłogi pamietajmy aby nie kłaść drewnianej podłogi bezpośrednio w okolicy prysznica i wanny. Bardzo ważny jest umiejętny montaż podłóg. Wybierajmy zatem sprawdzoną i polecaną ekipę montażową.

Naturalne drewno w łazience — czy to dobry pomysł?

Jak najbardziej. Choć łazienka w drewnie nie jest szczególnie popularnym trendem, wcale nie jest to niemożliwe rozwiązanie. Podłoga do łazienki ma być przede wszystkim taka o jakiej marzymy!

Wystarczy mieć na uwadze kilka wyżej wspomnianych zasad, a w razie wątpliwości — skonsultować się ze specjalistami od drewnianych podłóg.

Drewniana podłoga może być położona na całej powierzchni lub stanowić uzupełnienie podłogi z płytek. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na drewnianą podłogę w łazience a wciąż podoba nam się takie rozwiązanie, możemy dopełnić aranżację drewnianymi dodatkami i takimi też meblami.

Rozważmy wykorzystanie naturalnych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Meble, blaty oraz dodatkowe dekoracje (na przykład lustra w drewnianych ramach, wieszaki, czy pojemniki) doskonale zharmonizują całe wnętrze, dodadzą łazience ciepła i elegancji, bez nadwyrężania naszego budżetu.

Comments


bottom of page