Na naszym blogu rozwialiśmy już wątpliwości na temat tego, czy drewniana podłoga w kuchni ma sens. A co z podłogą do łazienki? Czy aranżując łazienkę warto zastosować deski drewniane?
Wprawdzie drewniane powierzchnie w łazience są znacznie bardziej narażone na kontakt z wodą, to jednak zastosowanie naturalnego drewna nie jest niemożliwe. Oto dlaczego.
Łazienka w drewnie
Drewno i woda to nie najlepsze połączenie — dlatego też przy wyborze podłogi w aranżacji łazienki, drewniana raczej nie przyjdzie nam do głowy jako pierwsza (chyba, że jesteśmy jej prawdziwymi wielbicielami!). Tymczasem "drewniana łazienka" nie musi być złym pomysłem, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Jakie gatunki drewna sprawdzą się w łazience?
Wybór odpowiedniego gatunku drewna jest kluczowy. Rodzaje drewna odporne na wodę, wahania temperatury oraz o dużej twardości to przede wszystkim drewno egzotyczne, takie jak teak, merbau, lapacho, doussie. Z rodzimych gatunków drzew warto polecić deski podłogowe z dębu lub klonu. Dobrze sprawdzi się również jawor oraz buk.
Jakie deski podłogowe będą najlepsze w łazience?
Deski podłogowe z litego drewna bardziej narażone są na wypaczenia. W łazience lepiej będzie zastosować drewno klejone, dlatego lepszym wyborem będą deski wielowarstwowe.
Ze względu na swoją konstrukcję (krzyżowe ułożenie warstw) minimalizowany jest skurcz drewnianych elementów, a w efekcie, mimo trudnych warunków klimatycznych panujących w łazience, nie powstają między nimi szczeliny. Jest to rozwiązanie korzystne ze względu na parametry drewna.
Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?
Do łazienek polecane są szczególnie podłogi olejowane i olejowoskowane. Olej wnika w strukturę drewna i impregnuje je, a powierzchnia pozostaje naturalna w dotyku. Stosując olej lub olejowosk zminimalizujemy także ryzyko poślizgnięcia się na naszej drewnianej podłodze w łazience.
Istotna jest odpowiednia pielęgnacja, a także właściwe użytkowanie drewnianych powierzchni w łazience. Pilnujmy, by na posadzce nie zalegała woda, a korzystając z mopa pamiętajmy o tym, by był on wilgotny, a nie ociekający wodą.
Podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem do powietrza dostaje się duża ilość pary wodnej, która potem osadza się na wszystkich powierzchniach. Dlatego też należy zapewnić właściwą wentylację i wietrzenie pomieszczenia.
Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podłogi pamietajmy aby nie kłaść drewnianej podłogi bezpośrednio w okolicy prysznica i wanny. Bardzo ważny jest umiejętny montaż podłóg. Wybierajmy zatem sprawdzoną i polecaną ekipę montażową.
Naturalne drewno w łazience — czy to dobry pomysł?
Jak najbardziej. Choć łazienka w drewnie nie jest szczególnie popularnym trendem, wcale nie jest to niemożliwe rozwiązanie. Podłoga do łazienki ma być przede wszystkim taka o jakiej marzymy!
Wystarczy mieć na uwadze kilka wyżej wspomnianych zasad, a w razie wątpliwości — skonsultować się ze specjalistami od drewnianych podłóg.
Drewniana podłoga może być położona na całej powierzchni lub stanowić uzupełnienie podłogi z płytek. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na drewnianą podłogę w łazience a wciąż podoba nam się takie rozwiązanie, możemy dopełnić aranżację drewnianymi dodatkami i takimi też meblami.
Rozważmy wykorzystanie naturalnych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Meble, blaty oraz dodatkowe dekoracje (na przykład lustra w drewnianych ramach, wieszaki, czy pojemniki) doskonale zharmonizują całe wnętrze, dodadzą łazience ciepła i elegancji, bez nadwyrężania naszego budżetu.
Comments