top of page

Podłoga drewniana, czy panele podłogowe?

Każdy z nas prędzej czy później staje przed wyborem podłogi. Decyzję trzeba przemyśleć, będzie to bowiem wybór na wiele lat.

Najpopularniejszymi rozwiązaniami, które często brane są pod uwagę to deski drewniane oraz podłogowe panele laminowane. Oba te rozwiązania więcej dzieli niż łączy.

Panele laminowane z prawdziwym drewnem mają niewiele wspólnego. Musimy pamiętać, że nawet najwyższej klasy laminowane podłogi nadal są tylko imitacją drewna, a nie naturalnym materiałem. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie — podłoga drewniana czy panele podłogowe?

Podłoga drewniana z kolekcji Antique Oak.

Plusy i minusy podłóg drewnianych

Drewniane naturalne podłogi są ekskluzywnym rozwiązaniem, niezależnie czy wybierzemy deskę litą czy warstwową. Drewno na podłodze od wieków kojarzy się z luksusem i naturalnym pięknem. Zaletą parkietów drewnianych jest ich długowieczność.

Odpowiedni montaż i okresowa pielęgnacja pozwalają cieszyć się piękną podłogą przez długie lata. Podłoga drewniana, odpowiednio użytkowana, pielęgnowana i co jakiś czas odnawiana, przetrwa w świetnym stanie kilkadziesiąt lat. Pamiętajcie, aby stosować środki czyszczące polecane specjalnie do pielęgnacji drewnianej podłogi.

Podstawy pielęgnacji podłóg drewnianych od Antique Oak.

Decydując się na deskę warstwową, należy zwrócić uwagę na grubość wierzchniej warstwy drewna. Grubsza warstwa daje nam możliwość co najmniej jednokrotnego wycyklinowania podłogi, czyli zeszlifowania wierzchniej warstwy parkietu w celu jego odnowienia i usunięcia powierzchownych wad. W przypadku cienkiej warstwy wierzchniej takiej możliwości niestety nie ma.

Jeśli chodzi o podłogi lite, można cyklinować wielokrotnie. Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz cyklicznej konserwacji. Dzięki temu robi się coraz bardziej odporne na uszkodzenia i wilgoć.

Zadbane drewno z czasem nabiera szlachetności. W przypadku podłogi olejowanej renowacja desek nie przysporzy kłopotu. Warto wiedzieć, istnieją różne wykończenia podłóg, a odpowiednio zabezpieczone powłoką ochronną, mogą być montowane także w kuchni.

Podłoga drewniana Antique Oak w kuchni.

Plusy i minusy paneli podłogowych

Panele laminowane mają dużo zalet, a jedną z nich jest zdecydowanie ich atrakcyjna cena oraz prosty montaż. Najpopularniejsze są ich dwa rodzaje: laminowane i winylowe.

Panele laminowane mają rdzeń z płyty wiórowej, MDFu lub HDFu, a ich wierzchnią warstwę stanowi laminowany papier, który odzwierciedla rysunek drewna.

Podłogi winylowe to cienkie panele składające się m.in. z nadrukowanej warstwy dekoracyjnej, winylowego rdzenia oraz warstwy stabilizującej z włókna szklanego. Ich główną zaletą w porównaniu do podłóg laminowanych jest wyższa odporność na wilgoć oraz przewodność cieplna.

Niezależnie od rodzaju, panele podłogowe są łatwe w utrzymaniu czystości, nie wymagają konserwacji. Są odporne na uderzenia, uszkodzenia oraz zarysowania. Zachowują swoje oryginalne barwy, nie przebarwiają się pod wpływem słońca. Mogą być montowane na ogrzewaniu podłogowym.

Niestety nie można ich odnawiać, co oznacza, że po paru latach muszą zostać wymienione. Kolejną wadą paneli podłogowych jest ich akustyka — wszelkie upadające przedmioty czy kroki powodują specyficzny głuchy odgłos.

Wadą paneli laminowanych jest również ich temperatura. W porównaniu z deską drewnianą są o wiele zimniejsze. Drewniana podłoga jest zawsze w dotyku przyjemnie ciepła.

Co sprawdzi się lepiej?

Co lepiej wybrać — panel czy deskę? Nie można tu podać uniwersalnej odpowiedzi. Decydując się na drewno (niezależnie, czy będzie to podłoga z litego drewna, czy warstwowa podłoga drewniana), kupujemy długowieczność, niepowtarzalność, piękną estetykę, a przede wszystkim naturalny materiał.

Panele to z kolei tańsze i uniwersalne rozwiązanie, którego prawdopodobnie nie będzie żal wymienić po kilkunastu latach użytkowania.

Jeśli nadal się wahacie, chętnie doradzimy!

Comments


bottom of page